Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 672
Abp Ryś: Bóg przekracza te granice wchodząc w naszą szarość i zwyczajność

- Co jest bardziej zwyczajnego, powszechnego, pokornego nie rzucającego się w oczy, niż chleb? Już nie można być bardziej powszednim, szarym, codziennymi niż chleb. To jest właśnie to! Nam się wydaje, że Bóg nie może działać w takiej powszedniości. Życie wieczne i kawałek chleba? Jakaś sprzeczność? Co ma jedno z drugim? Od zjedzenia tego kawałka chleba zależy życie wieczne? – pytał arcybiskup Grzegorz.

W 20. rocznicę kanonizacji św. Faustyny Kowalskiej, która jest patronką Miasta Łodzi, ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś przewodniczył Mszy świętej transmitowanej ze swojej kaplicy domowej.

- Nam się wydaje, że życie wieczne zależy od jakichś niesłychanych wyczynów, które trzeba by było zrobić. – mówił w homilii łódzki pasterz.  - Bo gdyby Bóg nam tylko kazał je uczynić, to byśmy je zrobili, ale… weź zjedz ten chleb… W Kafarnaum wielu odeszło od Jezusa, bo zgorszyli się Jezusowa bliskością, przystępnością, codziennością zwykłością. Bóg przekracza te granice, a my chcemy Go widzieć w nadzwyczajnościach, niezwykłościach, wyjątkowościach. Bóg przekracza te granice wchodząc w naszą szarość i zwyczajność. Kto wie, czy to nie jest ta granica, która jest tak trudna do przejścia, do przekroczenia przez nas! – zauważył kaznodzieja.

Przed błogosławieństwem ksiądz arcybiskup zachciał do wspólnej modlitwy za Miasto Łódź i jego mieszkańców w dniu rocznicy kanonizacji Patronki Łodzi.