II Niedziela Wielkiego Postu - 8 III 2020

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 8 marca 2020 r.

1. Parafia p.w. Zwiastowania Pańskiego w Rąbieniu zaprasza na dzień skupienia dla członków  i sympatyków ruchu Focolare, które odbędzie się 11 marca o godz. 16.00.

2. Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie KAMIENICA oraz Studium Muzyki Kościelnej zapraszają na Dominikańskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej, które odbędą się od 13 do 15 marca w Zespole Szkół Salezjańskich w Łodzi (ul. Wodna 34). Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do osób amatorsko udzielających się w scholach parafialnych. Zapisy i szczegółowe informacje: www.lodz.dominikanie.pl/kontakt/warsztaty.

3. Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy „Caritas” w Drzewocinach zaprasza na turnusy rehabilitacyjne i wypoczynkowe. Terminy turnusów, koszt udziału oraz szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: www.caritas.lodz.pl oraz na ulotkach dostępnych w zakrystii. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie (42 201 15 02) lub w siedzibie „Caritas” w Łodzi (ul. Gdańska 111).

4. Wydział Duszpasterstwa Rodzin zachęca rencistów i emerytów do przekazania 1% podatku na pomoc dzieciom z Domu Samotnej Matki i świetlicy środowiskowej. Wystarczy wypełnić proste oświadczenie o nazwie PIT-OP a następnie dostarczyć je do swojego Urzędu Skarbowego przed końcem kwietnia. Druk PIT-OP jest do wzięcia w kruchcie kościoła. Wszelkie dane do jego wypełnienia zainteresowani znajdą w tabeli, którą przesyła ZUS.

5. Łódzkie Duszpasterstwa Akademickie zapraszają na „Akademicki Tydzień Pytań Wiara-Rozum”, który odbędzie się w Auli Uniwersytetu Łódzkiego (ul. Kopcińskiego 8/12)  w dniach 9-13 marca 2020 r. o godz. 20.00. Szczegóły znajdziemy na plakacie.

6. Różaniec w intencji zadośćuczynienia za grzech aborcji i odnowy moralnej Narodu odbędzie się 13 marca o godz. 17.00 na skrzyżowaniu ul. Piotrkowskiej i Piłsudskiego.

7. Sanktuarium Świętości Życia w Łodzi (ul. Łagiewnicka 197/201) zaprasza na spotkanie w ramach duszpasterstwa małżeństw dotkniętych niepłodnością – ABRAHAM I SARA w piątek 13 marca 2020 r. Spotkanie rozpocznie się Mszą św. w kaplicy o godz. 19.00.

8. Wydział Duszpasterstwa zaprasza młodzież na spotkanie z nawróconym raperem Piotrem Kowalczykiem pseudonim Tau, który da świadectwo swojej wiary. Spotkanie odbędzie się w przyszłą niedzielę (15 III 2020) o godz. 16.00 w dolnym kościele Św. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi (ul. Nawrot 104).

9. Zespół ,,Iskra Bożego Miłosierdzia’’ zachęca do włączenia się w specjalne celebrowanie Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Można zaprosić swoich parafian, by w Niedzielę Miłosierdzia przyszli z obrazem „Jezu, ufam Tobie”. Niech ten obraz będzie znakiem szczególnym tej niedzieli, a wierni jeśli mogą niech przyjdą do kościoła grupami tak, aby Miłosierny Pan Jezus był widoczny na ulicy. Podczas Mszy św. obrazy zostaną poświęcone, by stały się codziennym przedmiotem kultu i przypominały, jak miłosierny jest Bóg. Szczegóły w elektronicznej wersji komunikatów lub na stronie internetowej: www.iskra.jezuici.pl. Organizatorzy proszą o zgłaszanie parafii, które chcą uczestniczyć w wydarzeniu na adres e-mail: [email protected]. „Przez obraz ten udzielać będę wiele łask, a przez to niech ma przystęp wszelka dusza do niego” (Dz.570).

10. Msza św., podczas której Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński będzie ogłoszony błogosławionym, sprawowana będzie 7 czerwca 2020 roku o godz. 12.00 na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie pod przewodnictwem kard. Angelo Becciu, delegata papieskiego prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Ks. Abp Grzegorz Ryś zachęca kapłanów, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich do udziału w tym wydarzeniu. Aby wejść na plac celebry konieczne są karty wejściowe, w których nabyciu pośredniczy Kuria Metropolitalna Łódzka. Istnieje możliwość pojechania i powrotu pociągiem specjalnym, który dojedzie do stacji Warszawa Centralna. Informacje o rozkładzie jazdy, cenie biletu i sprawach organizacyjnych zostały już wysłane do Księży oraz dołączone są do elektronicznej wersji komunikatów. Prosimy także o zdeklarowanie (odpowiednią tabelą) do dnia 20 marca br. zapotrzebowania na karty wstępu i bilety kolejowe.

11. Sakrament bierzmowania w Bazylice Archikatedralnej udzielany jest w II piątek miesiąca podczas Mszy św. o godz. 18.00. Kandydatów przygotowują parafie miejsca zamieszkania. Parafia katedralna nie prowadzi przygotowania dla osób spoza parafii. W celu przystąpienia do sakramentu bierzmowania należy udać się do kancelarii swojej parafii, aby uzgodnić  z kapłanem sposób i formę przygotowania. Nie ma potrzeby wcześniejszego zgłaszania w kancelarii katedralnej pragnienia przyjęcia sakramentu bierzmowania. Kandydaci przybywają do Archikatedry wraz ze świadkiem o godz. 17.45 przynosząc ze sobą dokument noszący tytuł „Sakrament bierzmowania” (potwierdzający przygotowanie do bierzmowania) z podpisem spowiednika na odwrocie. Dokument ten podaje się kapłanowi bezpośrednio przed przystąpieniem do tego sakramentu. Podczas liturgii obowiązuje strój odświętny.
Terminy 2020 r.:
13 marca – Abp Władysław Ziółek
10 kwietnia – Wielki Piątek
maj i czerwiec – w parafiach (lista terminów zostanie przekazana)
10 lipca – Bp Ireneusz Pękalski
14 sierpnia – Bp Marek Marczak
11 września – Abp Grzegorz Ryś
9 października – Abp Władysław Ziółek
13 listopada – Abp Grzegorz Ryś
11 grudnia – Bp Marek Marczak
Zaświadczenia o przyjętym sakramencie bierzmowania wydawane są w kancelarii Parafii Archikatedralnej od poniedziałku po bierzmowaniu. Kancelaria czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 15.00-17.00, w soboty w godz. 9.00-12.00. Informacja  o przyjętym sakramencie bierzmowania wysyłana jest również do parafii chrztu.