Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1520
Łódzki Weekend Formacji Ekumenicznej – rozpoczęty!

Blisko 200 osób bierze udział w pierwszym w Łodzi Weekendzie Formacji Ekumenicznej, który odbywa się pod hasłem: Duch Święty – Duch pojadanej różnorodności. Inauguracja trzydniowych spotkań - zorganizowanych przez Wspólnotę Chemin Neuf - miała miejsce dziś wieczorem w świątyni Kościoła Ewangelicko – Reformowanego przy ul. Radwańskiej 37.

- Jesteśmy wspólnotą o powołaniu ekumenicznym i korzeniach charyzmatycznych. – mówi o. dr Adam Strojny ze wspólnoty Chemin Neuf - odpowiedzialny za łódzki Weekend Ekumeniczny. – Coraz bardziej uświadamiamy sobie, że ta otwartość charyzmatyczna jest dla nas szansą spotkania pomiędzy wyznaniami, w przyjęciu daru, w rozpoznaniu działania Ducha Świętego, który na różne sposoby jest obecny w Kościele. Ten weekend w naszych zamierzeniach ma być okazją do tego, byśmy się spotkali w gronie, w którym będą reprezentowane różne tradycje. Chyba nam się to udało, gdyż w tych dniach będzie z nami między innymi: dr Jean-Daniel Pluss – pastor Kościoła Zielonoświątkowego ze Szwajcarii, bp Andrzej Bajeński – z Kościoła Chrystusowego, ks. dr Andrzej Kuźma z Cerkwi Prawosławnej. – tłumaczy organizator.

W pierwszym dniu Weekendu Formacji Ekumenicznej uczestnicy wysłuchali wykładu pt. „Duch pojednania różnorodności”, który wygłosił ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

- Pojednanie różnorodność, to jest sposób opisywania zasady, której czasem w swoich wypowiedziach używa też papież Franciszek. – mówi abp Grzegorz Ryś. – Ojciec Święty przyznaje jednak, że przejął ją od swoich braci pastorów. To jest bardzo ciekawy koncept, ale nie można go stosować z taką „wrażliwością łomu” tzn., że wszystko otwiera. Nie otwiera wszystkiego, gdyż my jesteśmy różnorodni, ale jesteśmy też podzieleni. Gdybyśmy nie byli podzieleni, to nie trzeba byłoby używać sformułowania - pojednana różnorodność. Jeśli zatem ta różnorodność ma funkcjonować jakoś w jednym ciele, to wymaga pojednania, zjednoczenia, miłosierdzia. –zauważył prelegent.

Po wykładzie uczestnicy mieli czas na wspólną modlitwę i wysłuchanie świadectw.

- Przyszedłem tutaj wyjątkowo – dziś tylko – na wykład arcybiskupa Rysia. – mówi Tomasz Błaszczyński. - Niestety nie mogę być na całości tego wydarzenia, gdyż nie pozwalają mi na to moje obowiązki – dom, rodzina i praca. Ale wybrałem się dzisiaj, aby posłuchać i coś z tego dla siebie zaczerpnąć. Lubię słuchać arcybiskupa, bo tym co mówi trafia do mnie, a w tym trudnym czasie w jakim się znajdujemy i znajduje się Kościół w Polsce, tym bardziej trzeba słuchać takich pasterzy jak on. – dodaje uczestnik dzisiejszego spotkania.

- Jestem tutaj, bo mam serce ekumeniczne. – mówi elżbietanka s. Edyta Wonacik, która przyjechała do Łodzi, aż z Wrocławia. -  W moim życiu Pan Bóg posłużył się książką pastora protestanckiego Richarda, która przyczyniła się do mojego zaufania Bogu, a w dalszym życiu do wylania Ducha Świętego. Później Pan Bóg stawiał na mojej drodze konkretnych ludzi, kapłanów i tak doszłam do odkrycia powołania ekumenicznego w moim powołaniu. Chcę je pogłębiać i dlatego dziś tutaj jestem. – podkreśla.

Zobacz także: DUCH ŚWIĘTY – DUCH POJEDNANEJ RÓŻNORODNOŚCI WEEKEND FORMACJI EKUMENICZNEJ

Trzydniowe spotkanie zakończy się w niedzielę  26 maja br o godz. 15:00 Mszą świętą celebrowaną w łódzkiej katedrze przez abpa Grzegorza Rysia.

Galeria zdjęć