Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 2158
Abp Ryś: ojcostwo to nie jest zawód, to jest relacja - rekolekcje przed prezbiteriatem

Jutro zakończą się pięciodniowe rekolekcje dla dziewięciu diakonów Kościoła Łódzkiego, którzy przez ostatnie dni słuchali Słowa Bożego, uczestniczyli w codziennej Mszy świętej, celebrowali liturgię godzin oraz wysłuchali szeregu konferencji, które wygłosił ks. Krzysztof Helik – wikariusz parafii p.w. św. Antoniego z Padwy w Łodzi.  Rekolekcje - już tradycyjnie -odbywają się w domu wspólnoty Ognisko Miłości w Olszy k. Rogowa.

W przedostatnim dniu rekolekcyjnych ćwiczeń duchownych przyszłych prezbiterów Kościoła odwiedził metropolita łódzki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś. Łódzki pasterz celebrował Eucharystię, wygłosił Słowo Boże, rozmawiał z każdym z kandydatów do święceń oraz spotkał się z przyszłymi prezbiterami przy wspólnym stole.

- Ojcostwo to nie jest zawód, to jest relacja, z której nie ma jak się wycofać i nie ma sposobu, by ją zamienić na inną! – tłumaczył przyszłym kapłanom arcybiskup Grzegorz Ryś. - Tak jak kluczowym jest dla was znać Jezusa, żeby wasze życie było radosnym chrześcijaństwem, tak kluczowym jest - w waszym posługiwaniu - żeby ludzie znali Jezusa, by byli otwarci na relacje, a potem na wszystkie normy i przykazania. Tylko ta relacja nadaje sens tym wysokim normom, a w dzisiejszym świecie jest tak, że tylko ta relacja w ogóle umożliwia przepowiedzenie norm i to, że ktoś się do nich będzie próbował stosować. – podkreślił metropolita.

-Idziesz za czymś. Wybierasz coś. Jesteś przekonany, że Bóg cię kocha i odpowiadasz na to szczęściem - to będzie za pewne za dwa dni. Będziecie się wtedy unosić metr nad ziemią z radości, że Pan mnie wybrał i mnie kocha. Krytyczny moment przyjdzie wtedy, kiedy ta relacja zniknie, wszystko zostaje zredukowane do przykazania. Nakaz! Zakaz! Wytrwacie w miłości! Kiedy nakaz się okaże za ciężki? Kiedy przykazanie się okaże za trudne? Wytrwacie wówczas w miłości? – pytał kandydatów do święceń arcybiskup łódzki.

Po zakończeniu Mszy świętej ksiądz arcybiskup spotkał się z każdym z kandydatów do przyjęcia święceń i przeprowadził z nimi rozmowy.

https://twitter.com/ArchLodz/status/1131656376349011972

Rekolekcje są ostatnim akordem przygotowań do Święceń Kapłańskich, które odbędą się w najbliższą sobotę 25 maja br. o godz. 10:00 w łódzkiej bazylice archikatedralnej.

zobacz także: Już w sobotę Kościół Łódzki będzie miał 9 nowych kapłanów!

Galeria zdjęć