Jubileusz 30-lecia Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego w Łodzi

Dokładnie 2 marca 1989 roku – a więc 30 lat temu - został powołany do istnienia Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny, jako pierwsza tego typu instytucja Kościelna w Polsce.

- Dzisiejsze spotkanie, to dla nas wielka uroczystość, obchody 30 – lecie Ośrodka Adopcyjnego. – tłumaczy ks. Paweł Kutynia – przewodniczący wydziału duszpasterstwa rodzin łódzkiej kurii. - AOA został powołany po to, aby wspierać dzieci, które nie mają swojego domu, ale również rodziców, którzy chcieli być i są otwarci na przyjęcie dziecka do siebie. – dodaje.

Z tej okazji w Centrum Służby Rodzinie, gdzie mieści się siedziba Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego, odbyły się uroczystości jubileuszowe, które zgromadziły pracowników ośrodka, rodziny adopcyjne, a także przyjaciele i sympatycy Ośrodka, który spieszy z pomocą zarówno dzieciom, jak i rodzinom, które chcą je przyjąć.

Mszy świętej celebrowanej w kaplicy Domu Samotnej Matki, który znajduje się przy łódzkim CSR przewodniczył metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.

W homilii łódzki pasterz wskazał na to, że - Eucharystia jest tym miejscem, gdzie przeżywamy naszą komunię z Jezusem, który jest Synem swojego Ojca, dorosłym Synem swojego Ojca. Jest pierwszym tym, który nas uczy mówić do Boga – Tato. Razem z Nim dziękujemy za te wszystkie dzieci, które doczekały nie własnych rodzin i w tych rodzinach dojrzewają, nie tylko do pełni swojego człowieczeństwa, to nie chodzi tylko o to, ze mają dom, ale że mając dom maję też to wtajemniczenie w wiarę, wtajemniczenie, które jest przekazaniem najważniejszych w  wierze słów: ojciec matka, siostra bart!

Na koniec homilii metropolita łódzki powiedział: Bóg zapłać! To dziękczynienie jest dla Pana Boga ale i dla was! Czasem używam takiego pojęcia Czysta Ewangelia – to wy jesteście Czystą Ewangelią! – zakończył.

Po zakończeniu Mszy świętej odbyła się druga część uroczystości jubileuszowych, w czasie której miały miejsce wykłady oraz warsztaty dla rodziców adopcyjnych, pracowników ośrodków adopcyjnych i pieczy zastępczej.

W czasie trzydziestoletniej działalności Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego przez ośrodek przeszło wiele par, których formacja zakończyła się powodzeniem – adopcją, oczekiwaniem – gdyż należało spełnić pewne wymagania i czekać, lub fiaskiem – gdy małżonkowie nie spełnili wymagań podyktowanych przez prawo.