Szkoła Modlitwy #3 – Adwentowe Rekolekcje dla studentów z abp. Rysiem

O modlitwie adoracji oraz pysze faryzeusza i pokorze celnika na modlitwie mówił w trzecim dniu rekolekcji adwentowych dla studentów ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś. Zwrócił on uwagę słuchaczy na postawę modlitewną biblijnych postaci oraz wskazał na błędy, jakie możemy popełniać podczas naszej osobistej modlitwy. Po konferencji, w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu, każdy z uczestników rekolekcji mógł skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

Jezus powiedział do niektórych, co ufali sobie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili, tę przypowieść: «Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz, a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam”. Natomiast celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi i mówił: „Boże, miej litość dla mnie, grzesznika”. Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony».

Łk. 18, 9-14