Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1781
Abp Ryś do studentów: Bóg was dziś zaprasza z radością do tańca!

- Chcecie rozumieć, co dzieje się w Niedzielę Gaudete, to przymknijcie oczy i zobaczcie Boga, który was dzisiaj z radością zaprasza do tańca. Bóg chce z wami zatańczyć z radością. Bóg się cieszy! Pytanie jest: czy potraficie w Nim się cieszyć? – pytał studentów zebranych na rekolekcjach adwentowych w łódzkiej katedrze arcybiskup łódzki.

Co roku w trzecią Niedziele Adwentu - zwaną Niedzielą Gaudete - w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczynają się rekolekcje adwentowe dla studentów. W tym roku adwentowemu przygotowaniu do świąt Bożego Narodzenia przewodzi ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy świętej metropolita łódzki zwrócił uwagę na to, że można grzeszyć smutkiem. Tu nie chodzi o samopoczucie. Nie chodzi o to, kto z was dziś jest uśmiechnięty po uszy, a komu z was dziś nie jest do śmiechu. Nie oto idzie. Chodzi o taki smutek, który się rozmija z radością Boga. Bóg się weseli, ale ta jego radość, mnie przynosi smutek. To nie jest kwestia samopoczucie, to jest kwestia miłości. W Bogu radość jest narzędziem miłości. - podkreślił łódzki pasterz.

- Cieszycie się zawsze w Panu, kiedy macie koło siebie kogoś, nad kim Bóg jest uśmiechnięty od ucha do ucha, bo tak mu się udał? Jest w was ta sama radość? – pytał arcybiskup. - Radujcie się zawsze w Panu! Jak jest w nas smutek z tego, że obok mnie jest jeden lepszy ode mnie, to jest smutek grzeszny! Jest to jeden z ośmiu grzechów głównych. Zobaczycie, że się okaże grzechem głównym, czyli takim, z którego rodzi się cała masa dziadostwa w naszym życiu. Zazdrość, morderstwo, wszystko… z jednego głupiego smutku. Smutek nie jest głupi, bo smutek może strasznie owocować w życiu człowieka! Wtedy, kiedy się smucę wbrew Bogu, który jest rozradowany nad pięknem swojego stworzenia! – zaznaczył.

Po zakończeniu liturgii arcybiskup Grzegorz wygłosił konferencje dla studentów.

Galeria zdjęć