Autor:
o. Jan Wszędyrówny - budowniczy parafii pasjonistów

W roku 2013 polska Prowincja Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa (popularnie zwanych pasjonistami) obchodzi 90. rocznicę przybycia pasjonistów do Polski, a łódzka wspólnota zakonna wspomina 30. rocznicę śmierci o. Jana Wszędyrównego – pierwszego Prowincjała Polskiej Prowincji Pasjonistów, pierwszego Proboszcza i Budowniczego naszej parafii.

W 1956 r. łódzki ordynariusz bp Michał Klepacz pozwolił Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa (popularnie zwanym pasjonistami) osiedlić się w Łodzi, wybudować klasztor i zorganizować parafię. Wybór padł na teren obecnego osiedla Teofilów. "W przezwyciężaniu licznych trudności mnożonych przez ówczesne władze komunistyczne wyróżniał się o. Jan Wszędyrówny wspierany przez kolejnego ordynariusza łódzkiego - bpa Józefa Rozwadowskiego" - podkreśla o. Artur Kiliszek, proboszcz parafii MB Bolesnej w Łodzi.

W 1971 r. udało się uzyskać od władz państwowych zgodę na wzniesienie świątyni. Było to pierwsze pozwolenie na budowę kościoła w Łodzi wydane przez komunistów po II wojnie światowej.
Świątynię budowano w latach 1972-1976 i stała się ona Matką Kościołów Teofilowa, gdyż z terenu pierwotnej parafii pasjonistów wydzielano kolejne parafie. W 1976 r. bp Józef Rozwadowski dokonał poświęcenia świątyni i odprawił pierwszą mszę, a w 2006 r. – abp Władysław Ziółek, ówczesny metropolita łódzki, konsekrował kościół.
"Trzydziesta rocznica śmierci o. Jana - 26 maja - staje się zachętą do przypomnienia młodszemu pokoleniu Jego postaci, zebrania materiałów dotyczących Jego życia i działalności oraz okazją do przybliżenia w Roku Wiary tej postaci wiernego świadka Jezusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego każdemu wierzącemu" - podkreśla o. Kiliszek.

Obchody rocznicy rozpoczną się 19 maja mszą świętą o godz. 18.00 pod przewodnictwem bpa Adama Lepy. Po liturgii zaplanowane jest otwarcie wystawy poświęconej ojcu Janowi i początkom pasjonistów na Teofilowie. 22 maja, po mszy o godz. 18.00 odbędzie się multimedialna prezentacja poświęcona pamięci o. Wszędyrównego, połączona z prelekcjami zaproszonych gości. Zwieńczeniem obchodów będzie niedziela, 26 maja. Uroczystości rozpoczną się o godz. 15.00 odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego przy grobowcu pasjonistów obok kaplicy cmentarnej przy ul. Szczecińskiej. Później, już w kościele, zaplanowany jest program słowno-muzyczny (godz. 17.30) i msza święta pod przewodnictwem bpa Ireneusza Pękalskiego. Zaraz po niej zaplanowany jest koncert uczniów i absolwentów pobliskiego Zespołu Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Łodzi.