Autor:
Ks. Krzysztof Nykiel regensem Penitencjarii Apostolskiej

Papież Benedykt XVI przyjął rezygnację abpa Gianfranco Girottiego, który pełnił dotychczas funkcję regensa. Abp Girotti skończył 21 kwietnia 75 lat, czyli wiek, w którym biskupi proszą papieża o przyjęcie dymisji z urzędu.

Penitencjaria Apostolska (zwana również Trybunałem Pokuty), jest najwyższym sądem kościelnym w sprawach sumienia. Do jej kompetencji należą wszystkie kwestie dotyczące życia wewnętrznego oraz związane z odpustami. Udziela rozgrzeszeń, dyspens i innych łask zastrzeżonych Stolicy Apostolskiej, rozstrzyga też sprawy związane ze sprawowaniem sakramentu pokuty. Jej zadaniem jest troska o to, by w czterech bazylikach papieskich Rzymu była dostateczna liczba penitencjarzy posiadających właściwe uprawnienia. Urząd regensa jest odpowiednikiem sekretarza w innych dykasteriach.

Na czele Penitencjarii Apotolskiej stoi Penitencjarz Większy, który jest jednym z niewielu watykańskich dostojników, którzy zachowują swoją pozycję także w okresie sede vacante. Jeśli Penitencjarz Większy jest kardynałem-elektorem, pozostaje jedną z trzech osób podczas konklawe, które mogą kontaktować się z osobami pozostającymi poza konklawe, dzięki czemu może kontynuować swoje zajęcia. Penitencjarz Większy jest tytularnym arcybiskupem, ale zwyczajowo także kardynałem. Od 2012 roku funkcję tę pełni kard. Manuel Monteiro de Castro. Regens jest w Penitencjarii Apostolskiej pierwszą osobą po Penitencjarzu Większym.

Ks. Krzysztof Józef Nykiel urodził się w Osjakowie 28 lutego 1965 r. Mając 19 lat wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, a święcenia kapłańskie przyjął w 1990 r. Zaraz potem trafił do parafii we Włodzimierzowie, a później - na studia do Rzymu. W roku 2001 uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach 1995-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. 1 lipca 2002 roku zaczął pracę w Kongregacji Nauki Wiary.
Jest zastępcą sekretarza międzynarodowej komisji badającej sprawę autentyczności objawień w Medjugorie oraz konsultantem w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Jest postulatorem sprawy beatyfikacyjnej i kanonizacyjnej Wandy Malczewskiej i siostry Marii Julitty Ritz.