Autor:
Kaplica na Mani poświęcona

"To jest nasza chrześcijańska nadzieja, którą składamy w Chrystusie na życie wieczne. Dzisiaj sobie przypominamy tę prawdę wiary w ogromnym skrócie. I cieszymy się, że to miejsce jest tak pięknie odnowione, by liturgia w nim sprawowana pomagała wszystkim, którzy w niej uczestniczą, do wzbudzania właśnie takich refleksji, takich myśli, które ożywiają wiarę i umacniają ją. I równocześnie przynaglają do tego, aby iść przez życie zgodnie z nauką Chrystusa, aby wypełniać Boże przykazania. Bo to jest ta droga, która prowadzi do szczęśliwego przebywania z Bogiem na wieki" - mówił abp Ziółek w krótkim przemówieniu w trakcie Liturgii Słowa.
Na zakończenie metropolita łódzki poświęcił kaplicę i elementy jej wyposażenia.

Rzymskokatolicki cmentarz św. Antoniego na Mani mieści się w Łodzi przy ulicy Solec 11. Znajduje się w dzielnicy Polesie, na osiedlu Mania (stąd jego potoczna nazwa), niemal w bezpośrednim sąsiedztwie Parku na Zdrowiu i tzw. Mani-lasu. Nekropolia powstała w 1914 roku, ma prawie 12 hektarów powierzchni. Teren (wykarczowana specjalnie w tym celu połać lasu konstantynowskiego) został ofiarowany parafii św. Józefa przez Zarząd Komitetu Obywatelskiego Łodzi. W czerwcu 1915 roku cmentarz został poświęcony przez proboszcza par. św. Józefa, ks. Henryka Przeździeckiego.
Najstarszy zachowany na Mani nagrobek, Franciszka Suwalskiego, pochodzi z 1916 roku. Znajduje się tutaj także kwatera z mogiłami żołnierzy poległych w trakcie kampanii wrześniowej.

Kaplica cmentarna została zbudowana w 1938 roku według projektu Mieczysława Kralkowskiego, a jej fundatorem był zarząd cmentarzy katolickich. Zakończone właśnie prace remontowe podzielone były na dwa etapy: remont budynku pomocniczego (maj-lipiec 2010 r.) i odnowienie samej kaplicy (maj-październik 2011 r.).

Posłuchaj wypowiedzi abpa Władysława Ziółka przed poświęceniem:
{{audio:php58rGew.mp3:Abp%20Władysław%20Ziółek%20poświęcił%20kaplicę%20pogrzebową%20na%20cmentarzu%20św.%20Antoniego}}