Autor:
85. Piesza Pielgrzymka Łódzka na Jasnej Górze

W tym roku pod hasłem – „Bądź z nami w każdy czas”. Hasło pielgrzymki łódzkiej nawiązuje do trwającego Nawiedzenia Jasnogórskiego Obrazu w archidiecezji łódzkiej i do kwietniowej tragedii w Smoleńsku. W 85. pieszej pielgrzymce łódzkiej w dziewięciu grupach przyszło 2,7 tys. pątników. Przewodnikiem pielgrzymki był ks. Jacek Tyluś, a towarzyszyło mu 24 kapłanów, 10 kleryków, 5 braci zakonnych i 10 sióstr zakonnych. Najmłodszy pątnik miał niespełna rok, najstarszy 84 lata. Pątnicy w ciągu 4 dni pokonali trasę 130 km, ale to nie jedyne kilometry, jakie mają do przejścia - 27 sierpnia, po odpoczynku łódzcy pielgrzymi również pieszo wrócą do domu. Msza święta kończąca 85. Łódzką Pieszą Pielgrzymkę odbędzie się 1 września o godzinie 17.00 w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej.

Z metropolii łódzkiej przybyło na jasną Górę kilkanaście pielgrzymek pieszych, m.in. z Bełchatowa, Zgierza czy Ziemi Łaskiej. Wszystkich witał na szczycie jasnogórskim abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki. „Czuję potrzebę, by być z moimi diecezjanami” - powiedział. Podkreślił, że bardzo prosił pielgrzymów, by w drodze polecali Maryi sprawy naszej Ojczyzny, „zwłaszcza teraz, gdy w tym polskim domu zrobiło się tyle niepokoju społecznego i politycznego”. - Tym bardziej potrzeba wzmożonej refleksji byśmy nie dali się podzielić, by krzyż nas nie dzielił – powiedział metropolita łódzki.