Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1494
Abp Ryś: święty Józef był przełożonym wcielonego Boga, a Jezus w tym posłuszeństwie umiał wzrastać!
Udostępnij

- Życzę wszystkim, by praca nigdy nie byłą miejscem, gdzie się ucieka od domu. Oby dom był przestrzenią tak twórczą, jak twórczą jest przestrzeń pracy. Największą twórczością w życiu człowieka jest wychowanie drugiego, wychowanie potomstwa. – mówił abp Grzegorz.

19 marca, to w kalendarzu liturgicznym uroczystość Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Dla Archidiecezji Łódzkiej to jeszcze jeden tytuł do świętowania, ponieważ św. Józef jest też patronem Kościoła Łódzkiego. Do tego patronatu nawiązał w swojej homilii ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, który przewodniczył porannej Mszy świętej transmitowanej z kaplicy prywatnej domu biskupów łódzkich.

- Kiedy pierwszy biskup łódzki - Wincenty Tymieniecki – wybierał świętego Józefa na patrona nowo powstałej diecezji to myślę, że czynił to dla tego powodu, że ta diecezja była diecezją robotników. Tak jak Łódź wybuchła z przemysłu włókienniczego, tak ta diecezja wyrosła z ludzi pracy. Tak więc patronat Józefa wydaje się być najlepszym z możliwych. Józef wiele nas może nauczyć jeżeli chodzi o ludzką pracę! – zaznaczył łódzki pasterz.

Odwołując się do Łukaszowej ewangelii opowiadającej o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni ksiądz arcybiskup zauważył, że - ta ewangelia pokazuje podwójną harmonię, nie tylko pomiędzy pracą, a domem, ale również pomiędzy świątynią, a domem. Ci, którzy wędrują co roku do świątyni, oni potrafią ze swojego domu uczynić świątynię. Świątynię w której ich syn wzrasta w łasce u Boga i u ludzi. – dodał kaznodzieja.

- Wymagamy nieraz od ludzi posłuszeństwa. Mnie ludzie przyrzekają posłuszeństwo. Dwa razy do roku kilku mężczyzn klęka przede mną i składa przyrzeczenie posłuszeństwa zobaczcie co to znaczy? Ta relacja ma polegać na tym, że oni w tym posłuszeństwie mają wzrastać. Ale to się tak wcale nie musi dziać! Może być tak, że ja w taki sposób wymagam posłuszeństwa, że inny wcale w tym nie rośnie, tylko jest przetrącony i ograniczony. Trzeba nam podziwiać Józefa, bo jest przełożonym kogoś, kto jest większy od niego. On był przełożonym wcielonego Boga, a Jezus w tym posłuszeństwie umiał wzrastać. – tłumaczył celebrans.

Archidiecezja Łódzka jest jedną z 14 archidiecezji obrządku łacińskiego w polskim Kościele katolickim. Ustanowiona diecezją 10 grudnia 1920 przez papieża Benedykta XV, archidiecezją podległą bezpośrednio Stolicy Apostolskiej przez Jana Pawła II 25 marca 1992 bullą „Totus Tuus Poloniae Populus”. Jan Paweł II 24 lutego 2004 ustanowił metropolię łódzką, w skład której wchodzi archidiecezja łódzka i diecezja łowicka

Udostępnij