Archidiecezja Łódzka
„Pasja kluczem do świętości” | IX Noc Świętych w Archikatedrze Łódzkiej
00:20 | 01.11.2019 | Wyświetleń: 865 | Autor: Antoni Zalewski

Już po raz 9 Wydział Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej w Wigilię Wszystkich Świętych zorganizował w Archikatedrze Noc Świętych. W tym roku uczestnikom spotkania przyświecało hasło: „PASJA KLUCZEM DO ŚWIĘTOŚCI”.

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, do katedry św. Stanisława Kostki przyjechali młodzi ludzie wraz ze swoimi duszpasterzami, aby wspólnie na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem wpatrywać się w postacie świętych, którzy są drogowskazami na drodze do świętości. W tym roku młodym zostały przedstawione trzy postacie: Carlo Acutis, Alberto Marvelli i Brat Roger.

Młodzi dostali kartki na których mieli za zadanie wypisać po trzy pasje, a później podkreślić najważniejszą z nich. Karteczki te zostały później przyniesione przed ołtarz wraz z wizerunkiem Brata Rogera, który jak podkreślili prowadzący prowadził młodych do ołtarza. Złożenie tych kartek przed Panem to także prośba o siły, aby Dobry Ojciec pomagał w realizowaniu pasji.

Podczas spotkania księża zgromadzeni w Świątyni wraz z Księdzem Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem i Księdzem Biskupem Ireneuszem Pękalskim modlili się nad młodymi o to, aby Pan Bóg pomógł im odkryć życiowe pasje.

Zgromadzona młodzież wraz z chórem śpiewała pieśni uwielbienia, a z prowadzącym modlitwy – ks. Pawłem Boguszem, duszpasterzem młodzieży Archidiecezji Łódzkiej, modliła się przez wstawiennictwo świętych o Boże dary dla siebie.

Po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem Ksiądz Arcybiskup zaprosił wszystkich na dwa wydarzenia. Pierwsze to Sylwester we Wrocławiu w ramach Europejskiego Spotkania Młodych, które organizuje wspólnota z Taize. Drugi zaproszenie dotyczyło wakacyjnego ekumenicznego wyjazdu młodzieży z Archidiecezji Łódzkiej do Taize.

Na zakończenie młodzi uczcili relikwie świętych, których wstawiennictwa przyzywali.

Wychodząc z Katedry, każdy z uczestników spotkania otrzymał materiałową torbę z napisem „PASJA DO ŚWIĘTOŚCI” i z narysowanym kluczem, który łączy PASJĘ I ŚWIĘTOŚĆ. W torbie młodzi mogli także odnaleźć list Metropolity Łódzkiego skierowany właśnie do nich.

Noc świętych, to katolicka alternatywa dla cieszącego się coraz większą popularnością Halloween. Jak podkreślają księża – chodzi o to, by zamiast fascynacji śmiercią, pokazać młodym ludziom piękno świętości.