Autor: Antoni Zalewski
List do Młodych i nagroda Papieża Franciszka | konferencja prasowa

List do Młodych „Godzina Dziesiąta”, a także nagroda Papieża Franciszka- to tematy konferencji jaka się odbyła 4 października w Domu Biskupim.

W piątek 4 października został zaprezentowany List do Młodych Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego Grzegorza Rysia zatytułowany „Godzina Dziesiąta”. Data prezentacji - tego ponad 30 stronnicowego - Listu nie jest przypadkowa, bowiem w tym dniu w Kościele obchodzi się liturgiczne wspomnienie św. Franciszka z Asyżu – jest to dzień imienin Ojca Świętego Franciszka.

- Głównym tematem i przesłaniem mojego listu jest próba odpowiedzi na pytanie: co to znaczy być dziś wierzącym człowiekiem oraz co to znaczy będąc młodym, spotkać Jezusa Chrystusa. – tłumaczy Arcybiskup Grzegorz.

List ten powstał z potrzeby z dialogu z młodymi, który – jak mówi sam abp Ryś – wyobrażam sobie w sposób konkretny. – Do tego listu została stworzona strona internetowa www.godzina10.pl. Na tej stronie znajduje się mój List w formie tekstu, ale także w formie audio – do pobrania i słuchania. Strona została stworzona po to, by młodzi na ten List odpowiedzieli. Wszak gdy się dostaje list - wypada na niego odpowiedzieć. – dodaje. Jak podkreśla autor Listu do Młodych – przysłane przez młodych odpowiedzi i zapytania nie pozostaną bez echa – będę starał się – w miarę możliwości – na nie odpowiadać.

List został – jak na razie - wydrukowany jest w nakładzie 30 tyś, egzemplarzy i ma trafić do młodzieży szkół średnich oraz do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej.

Wraz z Listem do Młodych Ksiądz Arcybiskup ustanowił Nagrodę Papieża Franciszka, która będzie przyznawana młodym ludziom podejmującym działania na jednym z trzech obszarów życia kościelnego, tak ważnych dla Ojca Świętego Franciszka. - Chodzi tutaj o wymiar życia: charytatywnego, ekumenizm oraz ewangelizację. Każdy młody człowiek, który będzie chciał się ubiegać o tę Nagrodę powinien już  na początku roku szkolnego zadecydować, w którym z tych trzech obszarów chciałby działać. Należy podkreślić, że nie chodzi tutaj o działania jednorazowe, ale o takie, które potrwają kilka miesięcy. Po zakończeniu projektów pretendujący do Nagrody, powinien zaprezentować efekty swojej działalności. – podkreśla pomysłodawca Nagrody.

Nagroda będzie przyznawana na trzech poziomach – w szkole podstawowej i średniej (klasy I - III) będzie to nagroda złota, srebrna i brązowa oraz dla klas IV szkoły średniej – będzie to Pierścień Rybaka.

Każdy może ubiegać się o papieską Nagrodę - wartości, które reprezentuje Papież Franciszek są wartościami uniwersalnymi, dlatego też każdy – zarówno wierzący jak i niewierzący, chodzący jak i nie chodzący na religię, będzie mógł przedstawić swój projekt do Nagrody Papieża Franciszka. – zaznacza Abp Ryś.

List do Młodych Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego Grzegorza Rysia pt: „Godzina Dziesiąta”  oraz Nagroda Papieża Franciszka, to konkretne działania, jakie łódzki pasterz kieruje w stronę Młodych Archidiecezji Łódzkiej, chcąc ich zaangażować w życie Kościoła oraz uświadomić im, że także oni odpowiedzialni są za ten Kościół.