27.02.2020
Archidiecezja Łódzka
Komu służysz: pasterzowi czy wilkowi? | Odpust ku czci bł. Jakuba Strzemię
11:47 | 22.10.2019 | Wyświetleń: 740 | Autor: Piotr Drzewiecki

W dniu 21 października w kościele wspominamy błogosławionego Jakuba Strzemię. Parafia Najświętszego Zbawiciela jako jedyna w diecezji posiada relikwie tego biskupa. Metropolita Łódzki Abp Grzegorz Ryś odprawił uroczystą Mszę Świętą odpustową.

– Kościół jest jednością, jeśli ciało jest rozczłonkowane, jest zabijane. Jakub był biskupem na terenie, gdzie był wyraźny podział pomiędzy katolikami rzymskimi a grekotakolikami. Był tam także podział pomiędzy chrześcijanami a poganami. To czas, gdy chrystianizowano ten obszar (…) Są owce, które nie są owcami Kościoła, ale są owcami Chrystusa. Jakim prawem je wyganiacie? Jeśli jest owca Jezusa, to dla Ciebie jest bratem i siostrą- mówił Metropolita Łódzki.

Dalej Ksiądz Arcybiskup mówił, że „Jezus nie może pogodzić się z tymi podziałami, które my sami czynimy. Ewangelia mówi zastanów się komu służysz – pasterzowi czy wilkowi. Pasterz gromadzi, a wilk rozprasza. Jezus – Dobry Pasterz –  pomaga nam się gromadzić. Czy my te dary chcemy brać? Proście, a przyjmiecie. Jezus prosi, byśmy się modlili o dary jakie on chce nam dać! Modlitwa otwiera nas na dary Boga. Kiedy dobry pasterz daje nam te dary, to my jak się nie modlimy, widzimy tylko to co moje. Ja widzę najwięcej, najwięcej pojąłem, musi być po mojemu. Zamykamy się na dar, który Jezus przynosi. Słowo, które do nas wypowiada, ma być naszym darem wspólnym. Niech się wam błogosławiony Jakub dzisiaj przyśni jeśli byście chcieli wprowadzać jakieś podziały miedzy ludźmi.”

Po Mszy św. odbyło się poświęcenie nowego obrazu Błogosławionego Jakuba.  Następnie nastąpiło błogosławieństwo mitrą z relikwiami przez dotknięcie głowy. Bł. Jakub Strzemię jest patronem m.in. od bólu głowy.