Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś do kapłanów w 60. rocznicę święceń: idźcie z tą siłą, jaką macie w sobie!
17:57 | 18.06.2019 | Wyświetleń: 2183 | Autor: ks. Paweł Kłys

– Kiedyś – tj. w 1959 roku – i później nie było łatwo, a nawet teraz też nie jest łatwo. Wydaje się nam, że ciężko jest dać temu wszystkiemu radę,  wtedy Pan Bóg mówi do nas, jak mówił kiedyś do Gedeona: Idź z tą siłą, jaką masz! Ten tekst z dzisiejszej Godziny Czytań dedykuję wam Księża Jubilacji! Idźcie z tą siłą, jaką macie w sobie! – mówił do jubilatów arcybiskup Grzegorz Ryś.

Dziś w południe kapłani z rocznika 1959 świętowali dziś swoją 60. rocznicę Święceń Kapłańskich. Uroczystości jubileuszowej, która odbyła się w kaplicy Domu Księży Emerytów przewodniczył metropolita łódzki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś. Liturgię koncelebrowali dostojni Jubilacji ks. Kazimierz Ciosek, ks. Marian Kaczmarek, ks. Józef Masłowski, ks. Bogdan Nowacki oraz ks. Stanisław Wasilewski. Nieobecny był ks. Antoni Kamiński, który przebywa w szpitalu, w intencji którego modlono się w czasie sprawowanej liturgii.

W homilii zwracając się do Jubilatów łódzki pasterz powiedział – może być tak, że wszyscy nasi bracia kapłani, którzy są w tej chwili na najważniejszych miejscach w Kościele – rządzą, budują, tworzą – mogą patrzeć na was i pytać się, czy robią to z równą prostotą, i czy mają w sobie waszą gorliwość? – zaznaczył abp Ryś.

– Człowiek który doświadcza miłości Pana Boga i chce tą miłością dotknąć wszystkich, nie stawia tej miłości żadnych granic, tylko odkrywa w sobie coraz bardziej tę prawdę, że jest dzieckiem Boga. Inni patrząc na niego rozpoznają w nim Bożego syna, czy Bożą córkę. Jak Jezus umierał na krzyżu i modlił się z tych, którzy Go przybili do krzyża, to rzymski oficer, który nic nie rozumiał z wiary powiedział – ten był naprawdę Synem Bożym. Jak zobaczył Jezusa, który w chwili śmierci potrafił wybaczać, to nie miał żadnej wątpliwości, że był Synem Bożym. Bóg ciągle nas czyni dziećmi Bożymi. Jesteśmy Jego dziećmi przez stworzenie. Jesteśmy jego dziećmi przez chrzest. Jesteśmy jego synami w szczególny sposób przez to, że nosimy w sobie kapłaństwo Jego Syna. Ale możemy stawać się dziećmi Boga, gdy rozszerzamy nasze serce i uczymy innych miłości. – podkreślił arcybiskup.

Dziękując za dzisiejszą uroczystość ks. kan. Stanisław Wasilewski wspominał – na naszym kursie 21 czerwca 1959 roku ksiądz biskup ordynariusz Michał Klepacz wyświęcił w katedrze 18 kapłanów. Do dziś zmarło dziesięciu, a dwóch opuściło stan kapłański. Jubileusz 60 – lecia święceń świętuje dziś 6 kapłanów w tym czterech z Domu Księży Emerytów i dwóch rezydentów mieszkających w parafiach, gdzie posługiwało. – podkreślił ksiądz jubilat.

Każdy z Jubilatów opowiadając o swoim powołaniu, drodze życia kapłańskiego oraz o wielkiej wdzięczności za 60 lat posługi spędzonej na ofiarnej pracy w Archidiecezji Łódzkiej wskazuje na radości i satysfakcję z wypełnionego obowiązku i misji powierzonej im przed laty przez Kościół.