Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś do kleryków przed diakonatem: będziecie posługiwać Słowu, które ma siłę w sobie!
18:51 | 15.05.2019 | Wyświetleń: 1120 | Autor: ks. Paweł Kłys

– Waszą misją jest posługiwanie Czemuś, co jest na szczęście większe od was. Będziecie posługiwać Słowu, które ma siłę w sobie. Wy macie być wierni temu siewowi, a Słowo będzie w was rosło. Ono będzie w was rosło bez względu na to, kto ma jakie talenty, że ktoś jest bardziej lub mniej utalentowany! Wychodząc ze Słowem, nie muszę wierzyć we własne siły. Mam wierzyć Słowu, bo w nim jest siła. Siła jest w sakramentach, których już w jakimś stopniu będziecie szafarzami. Siła jest w tym, co jest nam dane w ręce, a nie w nas! – podkreślał arcybiskup Ryś.

W domu rekolekcyjnym wspólnoty Ognisko Miłości w Olszy k. Rogowa trwają rekolekcje dla kleryków przed przyjęciem Święceń Diakonatu. Rekolekcje dla siedmiu kleryków głosi ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi – ks. Marcin Pietrzyk.

Dziś kandydatów do diakonatu odwiedził metropolita łódzki – ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, który celebrował dla nich Mszę świętą, wygłosił homilię, a następnie z każdym z kandydatów spotkał się osobiście na prywatnej rozmowie.

– Oddajecie się do dyspozycji Pana Boga. Ważnym jest, żebyście widzieli swoje miejsce w szeregu.  To nie jest miejsce wobec prezbiterów czy biskupa. To jest miejsce wobec Słowa Bożego, wobec Boga, który działa przez Słowo. Siła wzrostu jest w Słowie. – zaznaczył arcybiskup Grzegorz.

– Idziecie w te święcenia bez staruchu? – pytał alumnów łódzki pasterz. – Nie macie pytania, jak się odezwać, gdy trzeba będzie powiedzieć pierwsze kazanie, i co usłyszycie w odpowiedzi, albo nie usłyszycie, bo wam ludzie nie powiedzą. Nie mówię tego, by was powstrzymywać przed święceniami – broń Boże. Mówię to po to, by was do nich namawiać. Kościół bardzo potrzebuje waszych święceń! – dodał hierarcha.

Przed błogosławieństwem ksiądz arcybiskup polecił, aby każdy z odbywających rekolekcje przygotowujące do święceń diakonatu zapoznał się z dokumentem diecezjalnym – „Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo duszpasterskiej Archidiecezji Łódzkiej”, a następnie po święceniach podpisał deklarację i złożył ją na ręce księdza rektora WSD.

Po liturgii był czas na rozmowy indywidualne metropolity łódzkiego z kandydatami do świeceń oraz wspólny obiad.

Rekolekcje przed diakonatem trwają 5 dni. Jest to – dla kandydatów do święceń – wyjątkowy czas skupienia, refleksji i modlitwy oraz utwierdzenia się w decyzji podjętej na całe życie. Po zakończeniu rekolekcji alumni powrócą do łódzkiego seminarium, by w najbliższą sobotę 18 maja o godz. 10:00 w łódzkiej katedrze przyjąć z rąk metropolity łódzkiego święcenia diakonatu.