Archidiecezja Łódzka
WIARA, NADZIEJA, MIŁOŚĆ | Misterium Męki Pańskiej 2019
18:00 | 12.04.2019 | Wyświetleń: 1142 | Autor: Antoni Zalewski

Już po raz siódmy ulicami Łodzi przeszło Misterium Męki Pańskiej. Inscenizacja ostatnich chwil życia i śmierci Jezusa rozpoczęła się o godzinie 19.30 w Pasażu Rubinsteina.

Swoim słowem w przeżywanie Męki Pana Jezusa wprowadził Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś. „Misteria są w Kościele od dawna i sięgają czasów Średniowiecza kiedy większość ludzi nie umiała czytać. W ten sposób Kościół chciał pokazać najważniejsze sceny z historii Zbawienia. Były Misteria Bożonarodzeniowe, były Misteria Pasyjne i Wielkanocne. Można by zapytać czy dzisiaj człowiek też nie umie czytać? Tak naprawdę nie chodzi o umiejętność czytania, tylko o umiejętność czytania z sensem. Słowo misterium oznacza po łacinie tajemnicę. Niektóre rzeczy będziemy widzieć, ale najważniejsze są te których nie będziemy widzieć i które można zobaczyć tylko sercem”- mówił Metropolita Łódzki.

Następnie uczestnicy przeszli ulicą Piotrkowska towarzysząc Jezusowi w drodze jego męki. Na twarzach wielu osób było widać zadumę i przejęcie. W ten nastój wprowadziła wszystkich grupa Iuventus Dei, która odegrała sceny z ostatnich chwil życia Chrystusa. Sceny z Męki Pańskiej były przeplatane scenami z naszego życia codziennego. W tegorocznym Misterium towarzyszyły słowa: WIARA, NADZIEJA, MIŁOŚĆ. Aktorzy przedstawiali odejście człowieka od Boga pod wpływem kuszenia szatana. Finałowa scena odegrana została na Placu Wolności. Aktorzy, którzy wcześnie grali w scenach odejścia od Boga przybili Pana Jezusa do krzyża. Wtedy szatan spętał ich grubym łańcuchem. Jednak w momencie śmierci Chrystusa łańcuchy zniewolenia zostały z nich zerwane. Jezus umierając na krzyżu, umarł za nasze grzechy i otworzył nam bramy Nieba dając szansę na zbawienie.

Po zakończeniu Misterium Męki Pańskiej, uczestnicy mogli przystąpić do Komunii świętej w kościele p.w. Zesłania Ducha Świętego, przy którym zakończono Misterium.