27.02.2020
Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: Jezus objawi całą wielkość tych, którzy potrafili oddawać życie – 79. rocznica Zbrodni Katyńskiej
13:31 | 12.04.2019 | Wyświetleń: 487 | Autor: ks. Paweł Kłys

– Stajemy przy nich, bo mamy to przekonanie, że byli absolutnymi zwycięzcami w tej godzinie, kiedy do nich strzelano w tył głowy. Oni byli zwycięzcami, nie ich mordercy! Oni byli wielcy! – mówił metropolita Łódzki do uczestników obchodów rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

W sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę Mordu Katyńskiego. We Mszy Świętej celebrowanej przez arcybiskupa Grzegorza Rysia, wzięły udział środowiska kombatanckie, przedstawiciele władz miasta i województwa, poczty sztandarowe oraz harcerze.

– Przychodzimy na tę Eucharystię mając w pamięci, w sercu, w głowach nie tylko Zbrodnię Katyńską samą w sobie – choć ona sama w sobie by wystarczyła, by być przerażonym możliwościami jakie zło prezentuje w świecie – ale dobrze wiemy, że pod tym pojęciem Zbrodnia Katyńska, nie kryje się tylko to, że zostali zamordowani, ale że zaraz ich śmierć najpierw była cynicznie zakłamywana, a potem w sposób wprost szatański wykorzystana. –zauważył w homilii metropolita łódzki. – Trudno sobie wyobrazić większy cynizm i większą bezczelność niż ta, że po ujawnieniu Zbrodni Katyńskiej, to Rosja zerwała układ pokojowy z Polską. Każdy, kto się jakoś zapoznaje z tym faktem, musi być przerażony tym cynizmem, jakim się posługuje zło! Morderca czyni zarzut ofierze, i w imię swojego morderstwa zrywa układ o współpracy wzajemnej. Potem ten sam morderca, będzie przez całe lata zrzucał tę winę na kogoś innego! – podkreślił arcybiskup Ryś.

– Wszyscy pomordowani których wspominamy, za których się modlimy, za których sprawujemy tę Eucharystię, już wtedy kiedy ginęli, byli mocniejsi niż ich zabójcy. Już wtedy byli mocniejsi. A dzisiaj są absolutnie mocniejsi, a cała ich moc i całe ich zwycięstwo ukaże się wtedy, kiedy Chrystus przyjdzie ponownie, i kiedy świat dojdzie do swego celu do swego końca. Wtedy Jezus objawi całą wielkość tych, którzy potrafili oddawać życie i całą małość tych, którzy ją zabierali. – dodał kaznodzieja.

Po zakończeniu liturgii na placu przed sanktuarium odczytano apel poległych i  złożono kwiaty pod pomnikiem ofiar Zbrodni Katyńskiej.