Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: nikt nie weźmie Twojego grzechu na siebie, tylko Jezus
14:10 | 06.03.2019 | Wyświetleń: 995 | Autor: Antoni Zalewski

Łaska jest kluczem do przeżywania postu, ale także do przeżywania wiary w ogóle. Wiara jest przede wszystkim doświadczeniem obdarowania. Nie jest pasmem zakazów, nakazów, wyrzeczeń ograniczeń. Ewangelia znaczy dobra nowina. Co Ci daje wiara? Co Ci daje Ewangelia?- mówił Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś do maturzystów z Łasku, ostatniego dnia rekolekcji.

„Jezus mówił, że jak chcesz komuś pokazać drogę, to nie wystarczy, abyś nie był ślepy, ale o to, żebyś to o czym mówisz pochodziło z Twojego serca. Przekonasz ludzi tylko do tego, co pokochałeś. Nie przekonasz ludzi do tego co jest dla Ciebie złą nowiną. Nie przekonasz ludzi do wiary, jeśli jest ona dla Ciebie rodzajem sztywnego gorsetu, który Cię ogranicza. Przekonasz do wiary tylko wtedy, kiedy to co ona sobą pokazuje, nosisz w sercu”- zaznaczył Metropolita Łódzki.

Dalej Łódzki Pasterz zwrócił uwagę na słowa z dzisiejszego czytania, że „Bóg uczynił grzechem, tego który nie znał grzechu, abyśmy mogli stać się w nim sprawiedliwością Bożą”. Abp Ryś podkreślił, że „Jezus jest kimś absolutnie wyjątkowym, dlatego, że pozwolił Ojcu uczynić się moim grzechem. Największa wartość w spotkaniu z Jezusem na tym polega, że kiedy jestem grzesznikiem, a jestem, że kiedy popełniam grzechy, a popełniam, to spotkany Jezus mówi Ja to biorę na siebie. Ten Twój grzech jest mój. To się dzieje bez pytania nas o zdanie. To Ojciec sprawia, że Jezus staje się moim grzechem. Ja nawet nie muszę o to prosić. To Ojciec widzi jakim dramatem jest mój grzech i przenosi go tak, że Jezus staje się tym moim grzechem. To jest decyzja Boga, który nie może się pogodzić z tym, że jesteśmy bezradni wobec zła, wobec grzechu.”