Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 459
Christos woskresie! – Wielkanoc u łódzkiej parafii Kościoła Greckokatolickiego
Udostępnij

Dziś w nocy wierni Kościoła Greckokatolickiego i innych Kościołów wschodnich po zakończeniu okresu Wielkiego Postu wyśpiewali radosne Christos woskresie!, Woistinu woskriesie! – Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał! Tym samym rozpoczęli Okres Paschalny, który będzie trwał aż do Zielonych Świąt – do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Nocna liturgia sprawowana w dolnym kościele oo. Pasjonistów w Łodzi zgromadziła wiernych z terenu całej Łodzi, którzy przybyli do cerkwi greckokatolickiej, aby się modlić za swoje rodziny i bliskich oraz o pokój na Ukrainie, a także  prosić o błogosławieństwo pokarmów na stół paschalny.

Po odmówieniu modlitw przy Grobie Bożym ks. Vasyl Berkyta – proboszcz łódzkiej wspólnoty greckokatolickiej wniósł płaszczenicę – ikonę Chrystusa spoczywającego w grobie do ołtarza. Jak podkreśla diakon Włodzimierz Mosorow - płaszczenica, która zostaje wniesiona do ołtarza oznacza wskrzeszenia Chrystusa i ma znaczenie symboliczne. – tłumaczy duchowny.

Kolejnym ważnym momentem uroczystej liturgii Wielkiej Nocy była procesja z ikoną Chrystusa Zmartwychwstałego, która następnie została wystawiona w centralnym miejscu świątyni, po czym rozpoczęła się jutrznia paschalna. – Jest ona stosunkowo długa i różni się ona od jutrzni odmawianej na co dzień, bo w czasie jej trwania wielokrotnie śpiewa się słowa: Chrystus Zmartwychwstał, a wierni odpowiadają: Prawdziwie Zmartwychwstał! – dodaje diakon łódzkiej parafii greckokatolickiej.

Następnie wierni uczestniczyli w Boskiej Liturgii, w czasie której konsekrowano dary chleba i wina, które zostały rozdzielone wiernym. – Liturgia św. Jana Chryzostoma rozpoczyna się od uroczystego wejścia do cerkwi. Ojciec proboszcz wnosi kadzidło i świecę, a diakon Ewangelię. To wszystko symbolizuje wskrzeszenie Jezusa i uroczyste rozpoczęcie Świąt Wielkanocnych. Po tym uroczystym wejściu trzykrotnie zostanie odśpiewane Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał! – wyjaśnia diakon Mosorow.

Całonocną liturgię paschalną zakończyło błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny, które zostaną spożyte podczas świątecznego śniadania w poranek zmartwychwstania!

Kościół Zachodni i Kościół Wschodni celebruje Święta Wielkanocne w różnych terminach. Jest to spowodowane różnicami w kalendarzach liturgicznych. Na zachodzie jest to kalendarz gregoriański, na wschodzie – juliański. – Mam nadzieję, że w krótkim czasie Kościół Greckokatolicki będzie świętować Wielkanoc razem z Kościołem zachodnim, Kościołem łacińskim. – mówi diakon Włodzimierz Mosorow.

Kościół Greckokatolicki w Polsce podzielony jest na 3 diecezje wchodzące w skład metropolii przemysko-warszawskiej. Podział wygląda następująco: archieparchia przemysko-warszawska z arcybiskupem Eugeniuszem Popowiczem, eparchia wrocławsko – koszalińską z biskupem Włodzimierzem Juszczakiem oraz eparchia olsztyńsko-gdańska z biskupem Arkadiuszem Trochanowskim. Diecezje podzielone są na dekanaty. Łódź, należy do earchiparchi przemysko-warszawskiej, która swoim terytorium obejmuje łacińskie  metropolie: przemyską, krakowską, lubelską, łódzką, warszawską (oprócz diecezji płockiej) oraz diecezję radomską (wchodzącą w skład metropolii częstochowskiej).

Udostępnij
Galeria zdjęć