Autor: Archidiecezja Łódzka
„POŁĄCZENI - JEZUS, WSPÓLNOTA i ...KRYZYS?” | Forum Charyzmatyczne

„POŁĄCZENI - JEZUS, WSPÓLNOTA i ...KRYZYS?”- pod takim hasłem w Łodzi odbyło się Forum Charyzmatyczne, które zgromadziło uczestników z całej Polski. Organizatorem spotkania była wspólnota Mocni w Duchu.

W Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus odbyło się dwudniowe spotkanie charyzmatyczne. W pierwszym dniu uczestnicy mieli okazję wysłuchać konferencji siostry Judyty Pudełko zatytułowanej „Pomysł Jezusa na wspólnotę”. Następnie był czas na modlitwę różańcową. Dzień zakończył się Eucharystią z modlitwą o uzdrowienie. Modlitwę poprowadził Marcin Zieliński.

W drugim dniu konferencję wygłosił dr Hubert Malinowski, który mówił o zdrowej i chorej wspólnocie na przykładzie roli lidera. Następnie w swoim wystąpieniu Marcin Zieliński opowiadał o tym jak można rozbudzać wspólnoty. Zakończeniem wystąpień był panel dyskusyjny w którym uczestnicy rozmawiali na temat kryzysu w kościele, o jego przyczynach i skutkach. Podjęto także próbę przedstawienia rozwiązań w jaki sposób można temu kryzysowi zaradzić.

Msza Św. sprawowana pod przewodnictwem Księdza Kardynała Grzegorza Rysia była zwieńczeniem dwudniowego Forum Charyzmatycznego. W swojej homilii Metropolita Łódzki mówił o Dobrym Pasterzu. „Dziś obrazem Boga jaki liturgia stawia nam przed oczy jest Pasterz. To słowo mówi nam: widzisz Pasterza, to nie bądź najemnikiem. Jeśli widzisz Pasterza bądź jak On, a nie jak najemnik. Pasterz jest gotów umrzeć za owce”- mówił Kardynał.

Myśl, że Pasterz oddaje owce za swoje owce rodzi w nas pytanie: czy ja także jestem gotów dawać swoje życie? Czy jestem gotów w sobie umierać? „Najemnik jak widzi, że jest sytuacja niebezpieczna to ucieka. On nie widzi powodów dla których miałby rezygnować z siebie”- zwracał uwagę duchowny.

Ksiądz Kardynał zwracał uwagę na to, że najemnikowi nie zależy na budowaniu wspólnoty. Ważne aby słuchać głosu Pana. Nie wystarczy tylko zgromadzić ludzi w jednym miejscu.  „Dopiero kiedy słuchają słowa w posłuszeństwie, w Duchu, to to słowo przyjęte w Duchu czyni ich wspólnotą. Inaczej mamy tylko zewnętrzną formę, która będzie funkcjonować do pierwszego problemu”- wskazywał Metropolita Łódzki dodając, że nie wali się dom, który jest zbudowany na słuchaniu słowa.

Na zakończenie swoich rozważań Kardynał Grzegorz podkreślał, że wspólnotę mogą budować tylko ci, którzy odnajdują się w obrazie i postawie Dobrego Pasterza.