Autor: Tekst- kl. Kacper Glinka / Foto: kl. Krzysztof Wowra
Wyświetleń: 5848
Klerycy roku propedeutycznego zwiedzali Kraków z kardynałem Grzegorzem
Udostępnij
W sobotę, 27 kwietnia, jak co roku, klerycy roku propedeutycznego z przełożonymi spotkali się z ks. kard. Grzegorzem Rysiem w Krakowie. Nasz metropolita odprawił dla alumnów Mszę świętą w krypcie św. Leonarda, pamiętającej czasy św. biskupa Stanisława i najstarszego wciąż używanego miejsca kultu na Wawelu. Po śniadaniu klerycy wraz z przełożonymi zwiedzili archikatedrę, której historię przybliżył ks. kardynał. Zobaczyli najważniejsze miejsca w katedrze m.in. konfesję św. Stanisława, krzyż św. króla Jadwigi czy groby królewskie. Następnie przeszli do archiwum kapituły wawelskiej gdzie Jego Eminencja wraz ks. prof. Jackiem Urbanem, dziekanem krakowskiej kapituły katedralnej, pokazali klerykom najcenniejsze rękopisy należące do kapituły m.in. pontyfikał kard. Oleśnickiego z XV w., czy oryginał bulli kanonizacyjnej św. Stanisława adresowanej do Kościoła Powszechnego.
Później udali się do kościoła na  Skałce, prawdopodobnego miejsca męczeńskiej śmierci biskupa Stanisława ze Szczepanowa. ks. kardynał wspomniał o najnowszej historii miejsca o rokrocznych uroczystościach ku czci św. Stanisława m.in. tradycji procesji którą wskrzesił św. Jan Paweł II. Opowiedział o uroczystościach ku czci św. Stanisława w czasach komunizmu, podczas których prymas Polski wypowiadał się w homiliach na tematy społeczne, moralne i relacje Kościół - Państwo. Przybliżył tym samym postać bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, którego klerycy roku propedeutycznego obrali za patrona kursu.
Kolejnym punktem był kościół i klasztor augustianów gdzie o. Marek Donaj OSA opowiedział o założycielu zakonu - św. Augustynie, którego hagiografia jest przedstawiona na wielkich obrazach w świątyni. Alumni mogli poznać historię najpiękniejszego gotyckiego kościoła w Krakowie i konwentu augustianów, o motywacji która skłoniła króla Kazimierza Wielkiego do sprowadzenia tego zakonu do Krakowa czyli prowadzenia Uniwersytetu Krakowskiego założonego przez króla w 1364 roku.
Po przejściu krużgankami przy kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej udali się do przytuliska św. brata Alberta. Bracia i siostry, ze zgromadzenia przez niego założonego, opowiedzieli o świętym i pracy na polu pomocy potrzebującym. Ważne jest bycie z bliźnim, który tej pomocy potrzebuje. Spotkanie w tym miejscu uświadamia, że niezależnie od stanu można żyć charyzmatem św. brata Alberta, bardzo potrzebnym w posłudze kapłańskiej i każdego chrześcijanina.
Na koniec oprowadzania ks. kardynał pobłogosławił alumnów i życzył im dobrego pobytu w Krakowie.
Udostępnij