Autor: ks. Paweł Kłys/ Foto - ks. Hubert Kempiński
Przygotowano Oleje Święte na jutrzejszą Mszę Krzyżma

Trwają przygotowania do najważniejszych celebracji całego roku liturgicznego. Dziś po południu w Wyższym Seminarium Duchownym ceremoniarz diecezjalny – ks. Hubert Kempiński wraz z dwoma ceremoniarzami seminaryjnymi przygotowywali Oleje Święte na jutrzejszą Mszę Krzyżma, której w łódzkiej bazylice archikatedralnej będzie przewodniczył kardynał Grzegorz Ryś.

Proces przygotowania Olejów Świętych polega na mieszaniu ich z balsamem jerozolimskim i wonnościami. Co roku dokonują tego ceremoniarze diecezjalni w Wyższym Seminarium Duchownym. O całym procesie przygotowania Oleju Katechumenów (służącego dorosłym przygotowującym się do Chrztu Świętego), Oleju Chorych (służącym do namaszczania chorych) oraz Oleju Krzyżma ( wykorzystywanym podczas Sakramentu Chrztu, Bierzmowania i Kapłaństwa,  także konsekracji świątyni i ołtarza) opowiada ks. Hubert Kempiński – ceremoniarz biskupi.