Archidieczja Łódzka

• Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY

Data erygowania: XVI w. (abp gnieźnieński Jakub z Sienna Sienieński)

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Kościół drewniany, zabytkowy, dł. 30 m, szer. 9 m, wys. (wnętrze) 5,5 m. Ufundowany w 1752 r. przez dobrodzieja kozielskiego Józefa Kobyłeckiego. Kościół orientowany, konstrukcji zrębowej, oszalowany. Nawa na rzucie zbliżonym do kwadratu. Konse¬krowany 20 V 1752 r. przez bpa Krzysztofa Dobieńskiego, sufragana gnieźnieńskiego.

Wyposażenie kościoła:
Ołtarz główny z 1908 r. z obrazem MB Pocieszenia, zw. Sokalskim, i obrazem św. Szczepana, ołtarz boczny z obrazem św. Rocha, drugi z obrazem św. Józefa, organy z 1867 r., Droga Krzyżowa z 1936 r. Dzwonnica drewniana z XVIII w. konstrukcji słupowej, oszalowana, czworoboczna, dzwony z 1728 i 1998 r.

Ulice należące do parafii

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Bronin – 2 km, Ciołek – 3, Gozdów Nowy i Stary – 4, Jurków – 3, Koźle, wieś kościelna – 1, Koźle Kolonia I – 1, Koźle Kolonia II – 1,5, Osse – 2, Osse Kolonia – 3, Pludwiny – 5, Romanów – 5, Sadówka I i II – 2, Wrzask – 3, Zagłoba – 4