Archidieczja Łódzka

• Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY

Data erygowania: 28 III 1469 r. (abp gnieźnieński Jan Guszczyński)

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Murowany z cegły i kamienia polnego w 1630 r. z fundacji Kapituły Krakowskiej. W latach 1949–1952 gruntownie odnowiony. W stylu późnorenesansowym, orientowany, jednona¬wowy. Bogata dekoracja stiukowa sklepień.

Wyposażenie kościoła:
Ołtarz główny barokowy z rzeźbionym krucyfiksem z XVIII w., 5 ołtarzy bocznych z przełomu XVII i XVIII w. z obrazami: Świętej Trójcy, Serca Jezusowego, MB Często-chowskiej, św. Mikołaja, św. Antoniego, św. Rocha. Ambona z połowy XVIII w., stalle z początku XVIII w., organy z końca XIX w., 3 dzwony.

Ulice należące do parafii

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Babichy – 4 km, Bronisin Dworski (część) – 4, Czyżeminek I, II, III – 5–7, Gadka Nowa (część) – 5, Giemzówek – 5, Gospodarz majątek – 2–3, Gospodarz wieś, Gospodarz Cegielnia – 2–4, Grodzisko – 3, Guzew – 5, Huta Wiskicka – 4, Kalinko – 3–5, Kalino – 4–5, Konstantyna – 4–5, Prawda – 7, Rzgów, miejscowość z kościołem, Tadzin – 5