Archidieczja Łódzka

Parafia Świętego Jacka i Świętej Doroty w Piotrkowie Trybunalskim

Proboszcz: ks. Mariusz Jersak
Wikariusz: ks. Rafał Sobusiak
Telefon: 44 647-20-07
Adres: Wojska Polskiego 35 97-300 Piotrków Trybunalski
  • O parafii
  • Msze Święte
  • Informacje
  • Kancelaria parafialna
  • Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY

Data erygowania: 1922 r. (bp Wincenty Tymieniecki)

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Rozpoczęcie budowy w 1319 r. Pierwotnie w stylu gotyckim, jednonawowy pw. św. Doroty. W cza¬sie pożaru miasta w 1531 r. kościół spłonął. Odbudowany, ponownie spłonął w 1643 r. Odbu¬¬dowany i rozbudowany przez dodanie naw bocznych i kaplicy MB Różańcowej. W XIX w. grunt¬ownie odrestaurowany, konsekrowany przez bpa Stanisława Fałęckiego, sufra¬gana gnieźnieńskiego. Od wybudowania do 1864 r. był kościołem klasztornym dominikanów, a po kasacie tego zakonu przez rząd carski od 1864 do 1922 r. kościołem filialnym parafii farnej w Piotrkowie.

Wyposażenie kościoła:
Ołtarz główny rokokowy z drugiej poł. XVIII w., 2 boczne barokowe z 1779 r. W nawach bocznych oł¬tarz św. Walentego z pocz. XIX w., klasycyzm, w drugiej nawie analogiczny ołtarz św. Antoniego z Dzieciątkiem z pocz. XIX w. W kaplicy MB ołtarz główny z końca XVIII w. z obra¬zem MB z Dzieciątkiem z poł. XVI w., pod którym 14 plakietek metalowych z Drogą Krzyżową z XVII w. Ołtarze boczne z końca XVIII w. Organy w kościele wykonane w 1883 r. w Firmie Józef Szymański i Syn w Warszawie, organy w kaplicy MB wykonane w 1880 r. w Firmie Leopold Blomberg w Warszawie, Droga Krzyżowa – obrazy olejne, umiesz¬czone we współczesnych ramach – druga poł. XIX w. neobarok, dzwon ze sceną Ukrzyżowania, renesansowy z 1615 r.

Ulice należące do parafii

ULICE NALEŻĄCE DO PARAFII: Biała, Boczna, Budki, Cmentarna, Grażyny, Grota-Roweckiego, Handlowa – od Jerozolimskiej do Krzywej, Inżynierska, Irysowa, Jerozolimska – nr parz. od Wojska Polskiego do Krętej, Kręta, Krzywa, Kwiatowa, Lelewela, Litewska – od Jerozolimskiej do Krzywej, Ludowa, Mała, Mi¬chałowska, Mickiewicza, Modra, Partyzantów, pl. Czarnieckiego – nr 2 i 3, Polskiej Organizacji Wojskowej, Prosta, Radosna, Rajska, Rolnicza, Rycerska – od Wojska Polskiego do Sieradzkiej, Rwańska, Rzemieślnicza – od Jerozolimskiej do Krzywej, Sienkiewicza – od Wojska Polskie¬go do Słowackiego, Siewna, Skalna, Słoneczna, Spacerowa, Sportowa, Stronczyńskiego, Sty¬lowa, Szara, Torowa, Toruńska, Wiejska, Wil¬cza, Wojska Polskiego – nr nieparz. od Jerozo¬limskiej do wiaduktu kolejowego i nr parz. od pl. Czarnieckiego do wiaduktu kolejowego, Zamknięta

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Michałów – 5,5 km