Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 276
Mali tułacze z Litzmannstadt – plenerowa wystawa przed łódzką katedrą
Udostępnij

Mali tułacze z Litzmannstadt. Dzieci wysiedlane przez Centralę Przesiedleńczą w Łodzi w latach 1939-1944 to tytuł wystawy plenerowej, która prezentowana jest w okresie wakacyjnym na Placu katedralnym św. Jana Pawła II  w Łodzi.

Na 25 banerach zaprezentowano fotografie i historie dzieci - najmłodszych wysiedleńców z łódzkich obozów Centrali Przesiedleńczej – dziecięcych ofiar niemieckiego planu demograficznej przebudowy Europy.

Autorkami wystawy są: dr Katarzyna Czekaj-Kotynia oraz dr Ludwika Majewska, a projekt graficzny przygotował: Edyta Łaszkiewicz. Wystawę przygotowało Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Jak informują organizatorzy - Wystawa zrealizowana w ramach projektu pn. „Obóz przesiedleńczy na Radogoszczu jako przyczynek do badań i popularyzacji wiedzy o wysiedleniach z Łodzi i Kraju Warty” współfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju 2023” oraz ze środków dotacji celowej Urzędu Miasta Łodzi.

Wystawa - Mali tułacze z Litzmannstadt – będzie prezentowana przed łódzką katedrą do końca sierpnia.

Udostępnij