Autor: Julia Saganiak
Wyświetleń: 6726
Kard. Ryś: nie ma prywatnych grzechów przewodnika ludu Bożego | Msza Św. posłania
Udostępnij

- Ważne są decyzje biskupie, ale ważniejsze jest to, co każdy z nas z nimi potem robi i w jaki sposób odczytuje wolę Bożą względem siebie, mając te decyzje w dłoniach – mówił kard. Ryś do księży.

17 czerwca w łódzkiej katedrze metropolita łódzki wręczył nominacje nowym proboszczom i wikariuszom.  Podczas południowej Mszy św. kard. Grzegorz Ryś wraz z sekretarzem KEP i biskupem pomocniczym - bp. Markiem Marczakiem modlił się w intencji księży, którzy rozpoczną pracę duszpasterską w nowych parafiach, a także tych, którzy odchodzą na emeryturę.

W homilii metropolita łódzki odniósł się do Ewangelii, w której Jezus mówi, by ludzka sprawiedliwość była większa niż granice zasady „oko za oko i ząb za ząb” i aby każdy człowiek zwyciężał zło dobrem. – Kiedy mierzymy się z tą zasadą, najpierw patrzmy na Jezusa. On nie tylko wypowiada zasady, ale jest pierwszym, który je realizuje. (…) „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło zwyciężaj dobrym” – podkreślił homileta. - Wtedy jesteś podbity przez zło, kiedy sięgasz po jego narzędzia. Chcesz zwyciężyć przeciwnika czy chcesz go pozyskać? Chcesz go pozyskać ku dobru czy wyeliminować? Czego chcemy we wzajemnych relacjach? Chcesz zyskać człowieka czy go wykończyć? To nie jest wezwanie do bezradności wobec zła, to jest wezwanie do tego, żeby zło pokonywać na Boży sposób. To nie jest marzycielstwo, tylko życie Jezusa Chrystusa – podkreślił.

Metropolita łódzki nawiązał także do czytania z Pierwszej Księgi Królewskiej, do Achaba i Nabota. – Okazuje się, że ludzie, którym przewodzimy, myślą bardziej religijnie od nas. Noszą w sobie głęboko słowo Boże, odwołują się w życiu do religijnych motywacji. A my myślimy o swoich własnych interesach. To jest przerażające. (…) Nie ma prywatnych grzechów tych, którzy są przewodnikami ludu Bożego. Sprzedajesz się złu przez to, że popełniasz zło, a podwójnie sprzedajesz się wtedy, gdy twoje zło ciągnie innych w przepaść niewiary – podsumował łódzki duchowny.

Na zakończenie kard. Grzegorz Ryś podziękował proboszczom, którzy przechodzą w tym roku na emeryturę. Wręczył także dekrety nowym proboszczom i wikariuszom. Duchowni zmienią swoje dotychczasowe miejsca posługi na początku lipca, na końcu sierpnia oraz we wrześniu, aby rozpocząć pracę duszpasterską w nowych miejscach.

Szczegółowa lista zmian będzie opublikowana w najbliższych dniach.

Udostępnij
Galeria zdjęć