Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 473
Pierwsza ekumeniczna modlitwa w strykowskim Starokatolickim Kościele Mariawitów
Udostępnij

- Ekumenizm nie jest nawracaniem na moją, na nasze wyznanie, chociaż nie neguje prawa człowieka do nawrócenia – również jako zmiana wyznania. Nie jest szukaniem zwycięstwa własnego Kościoła nad innymi Kościołami. Nie chce doprowadzić do jedności wszystkich przez dominację jednego. – mówił bp Marek Marczak w Kościele Starokatolickim Mariawitów.

Po raz pierwszy w historii łódzkiego ekumenizmu modlitwa o jedność Kościoła Chrystusowego odbyła się w Kościele Starokatolickim Mariawitów w Strykowie k. Łodzi. To w tym niewielkim, bo liczącym zaledwie 3, 5 tys. mieszkańców miasteczku znajdują się - w niedalekiej odległości od siebie - dwa kościoły: rzymskokatolicki pw. św. Marcina  i starokatolicki Mariawitów.

To właśnie w Strykowie, w środę 18 stycznia – w kolejnym dniu Modlitw o Jedność Chrześcijan - mariawickiej modlitwie o jedność Kościoła przewodniczył ksiądz biskup Włodzimierz Jaworski - ordynariusz diecezji śląsko-łódzkiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP., a homilię wygłosił biskup Marek Marczak z biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej. W liturgii udział wzięli przedstawiciele bratnich Kościołów Chrześcijańskich zrzeszonych w łódzkim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej oraz duchowni Kościoła Katolickiego.

W homilii - biskup rzymskokatolicki  - przypomniał genezę powstania tygodnia ekumenicznego w Kościele - historia chrześcijaństwa, historia uczniów Chrystusa jest - niestety - pełna podziałów. Były oczywiście liczne próby przezwyciężania tychże podziałów, ale modlitwa międzywyznaniowa o jedność chrześcijan pojawiła się dopiero w XIX wieku, a tydzień modlitw – w obecnym terminie – odbywa się od 1908 roku, choć na szerszą skalę jest on obecny dopiero od lat 30 XX wieku. Tydzień modlitw o jedność chrześcijan został zaplanowany od 18 do 25 stycznia, a termin ten został zaproponowany tak, aby obejmował czas między dniem, kiedy w liturgii wspominany jest św. Piotr, a dniem upamiętniającym nawrócenie św. Pawła.  – zauważył duchowny.

- Jesteśmy uczniami Chrystusa zgromadzonymi, tak jak kiedyś podczas ostatniej wieczerzy razem, i to On modli się za nas, modli się o to, byśmy byli jedno. Tych wątków jedności jest bardzo dużo. Wystarczy wspomnieć Boga Trójjedynego, w którego wszyscy wierzymy, w imię którego wszyscy otrzymujemy Chrzest. Wystarczy wspomnieć Najświętszą Ofiarę, którą choć różnie możemy rozumieć, interpretować, to wierzymy, że Bóg przychodzi do nas pod postaciami Chleba i Wina, a my chcemy Go spożywać, żeby On mógł być obecny w naszym życiu, aby On mógł wejść z nami w komunię. Choć często my mówimy, że my chcemy być z Nim w komunii. Przychodzimy do Boga i odmawiamy – choć w różny sposób i różnych sytuacjach, w różnych liturgiach, tę samą modlitwę -Ojcze nasz, która nas łączy. Potrafimy także wspólnie wyznawać wiarę – wielbić Boga w Jego chwale. Wiele jest takich elementów, które nas łączy – także Słowo Boże, które odczytujemy. To samo Słowo Boże, które choć różnie możemy je interpretować. – podkreślił hierarcha.

- Ekumenizm nie jest nawracaniem na moją, na nasze wyznanie, chociaż nie neguje prawa człowieka do nawrócenia – również jako zmiana wyznania. Nie jest szukaniem zwycięstwa własnego Kościoła nad innymi Kościołami. Nie chce doprowadzić do jedności wszystkich przez dominację jednego. Nie jest nową taktyką zdobywania przyjaciół i odzyskiwania marnotrawnych synów.  Nie jest jakąś nową polityką Kościołów. Ekumenizm nie przemilcza  prawdy o swojej wspólnocie, by łatwiej sobie zjednać rozmówców! Czym jest ekumenizm? Ekumenizm jest ruchem ku pełni chrześcijaństwa, ku pełniejszej jedności chrześcijan, jest odpowiedzią – nas uczniów Jezusa Chrystusa – na Jego wolę, na Jego pragnienie, aby wszyscy stanowili jedno. – tłumaczył duchowny.

Podczas liturgii można było wysłuchać utworów przygotowanych i zaprezentowanych przez orkiestrę i chór parafialny ze Strykowa.

Kolejne nabożeństwa ekumeniczne w regionie łódzkim odbędą się: w czwartek 19 stycznia o godz. 18:00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Zgierzu, w piątek 20 stycznia o godz. 18:00 w Kościele Ewangelicko-Metodystycznym w Pabianicach i w niedzielę 22 stycznia o godz. 17:00 w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie.


zobacz także:

Udostępnij
Galeria zdjęć