Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 585
O nowej Torze w Kalwińskim Zborze – nabożeństwo ekumeniczne w Kościele Ewangelicko - Reformowanym
Udostępnij

W kolejnym dniu Modlitwy o Jedność Chrześcijan Liturgię Słowa Bożego celebrowano w Kościele Ewangelicko – Reformowanym w Łodzi, gdzie proboszczem jest przewodniczący łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej i zwierzchnik Kościoła Reformowanego w Polsce - biskup Semko Koroza.

O ekumenicznym wymiarze Chrystusowych Ośmiu Błogosławieństw, nazywanych też nową Torą – nowy Prawem – mówił w swojej homilii do zgromadzonych na nabożeństwie - ks. Wiesław Kamiński – przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej oraz proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi.

Odwołując się tekstu Ewangelii, który odczytywany jest w Kościele Rzymskokatolickim w uroczystość Wszystkich Świętych, duchowny zwrócił uwagę na to, że mówiąc o świętych w rozumieniu katolickim, możemy dostrzec ich portrety w naszych kościołach. - Inaczej jest u Ewangelików – w Kościele Kalwińskim nie sporządza się portretów świętych od roku 1536, kiedy Kalwin usunął wizerunki świętych z kościoła w Genewie. Dlatego też we wszystkich reformowanych kościołach nie ma obrazów i jest pusto jak w kalwińskim Zborze. – zauważył kaznodzieja.

- Ten tekst błogosławieństw nazywany jest niekiedy nową Torą. Tora pochodzi od Mojżesza, który daje w niej wskazówki dla ludu jak zachować wierność Przymierzu. Tutaj Jezus wchodząc na górę jest nowym Mojżeszem lecz nie wchodzi tam po to, by otrzymać Prawo, ale po to, aby go nauczać. – podkreślił duchowny.

zobacz także: Ekumeniczna modlitwa o jedność w Rzymskokatolickiej katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi

Kończąc duchowny zaapelował – kiedy czytamy Ewangelię musimy odnosić ją do praktyki. Nie tylko dyskutować o niej, rozmawiać o niej, rozważać ją, ale odnosić ja do praktyki. Jak współpracujemy z łaską kierując się tą nową Torą – Błogosławieństwami? – pytał.

zobacz także: Rozpoczęły się łódzkie Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan – modlitwa Kościele Ewangelicko -Augsburskim

Kolejne nabożeństwo ekumeniczne odbędzie się – 11 stycznia br., o godz. 18:00 - w Kościele Starokatolickim Mariawitów pw. Św. Franciszka z Asyżu w Łodzi przy ul. Franciszkańskiej 27.

Udostępnij
Galeria zdjęć