Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1011
W CSR otwarto pierwszą w województwie łódzkim SPYNKĘ
Udostępnij

W łódzkim Centrum Służby Rodzinie powstała pierwsza w województwie łódzkim „SPYNKA” – grupa opiekuńczo – edukacyjna dla dzieci ukraińskich i polskich.

- Jako Centrum Służby Rodzinie chcemy służyć rodzinom. Od początku tego konfliktu zbrojnego w Ukrainie wiedzieliśmy, że musimy pomagać mamon z dziećmi i tę pomoc próbujemy im nieść. Ale co jest dla nas bardzo istotne to fakt, że nie zawiesiliśmy żadnej pomocy dla polskich rodzin. Cały czas tę pomoc niesiemy, ale i ją rozszerzamy dla osób z Ukrainy. Przykładem tego jest dziś uroczyście otwarta Spynka. – podkreśla ks.  Arkadiusz Lechowski, dyrektor CSR w Łodzi.

Spynka – to po ukraińsku „oparcie krzesła” albo „plecy”. Polakom kojarzy się to ze spinką lub spinaczem. Nazwa obrazuje misję programu: wspieramy łącząc, łączymy wspierając.

Program SPYNKA realizowany jest od kwietnia 2022 roku przez Fundację Rozwoju Dzieci, która rozpoczęła współpracę przy tym projekcie z Centrum Służby Rodzinie w Łodzi. Fundacją jest organizacją pożytku publicznego. – zależy nam na tworzeniu małym dzieciom warunków nieskrępowanego rozwoju. Prowadzimy badania, wypracowujemy standardy jakości, spieramy i szkolimy personel, żeby w sposób jak najbardziej otwarty odpowiadał na potrzeby małych dzieci z różnych miejsc, z różnych środowisk. – czytamy w informatorze Fundacji.

W imieniu Prezydent Miasta Łodzi podziękowania za otwarcie Spynki wyraziła Joanna Skrzydlewska – Wiceprezydent Miasta Łodzi - Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się, aby ten punkt opiekuńczo – wychowawczy tutaj powstał. Myślę, że to będzie ogromna radość dla najmłodszych, którzy tutaj w tych wspaniałych warunkach będą mogli się komunikować, uczyć się od siebie nawzajem języka. To miejsce, to też bezpieczeństwo dla  rodziców, którzy będą mieli to poczucie, że ich pociechy są pod właściwą - profesjonalną opieką. – zauważyła Skrzydlewska.

Do łódzkiej Spynki uczęszczają dzieci , które zostały podzielone na trzy grupy wiekowe: grupa stała I – dzieci w  wieku 1-3 lata, grupa stała II – dzieci w wieku 4-5  oraz drop-in – dzieci w wieku 1-6 (codziennie inne dzieci). Wychowawcami w Spynce są opiekunki (ukraińskie i polskie), które zostały specjalne przygotowane do prowadzenia zajęć edukacyjnych. Spynka w Centrum Służby Rodzinie w Łodzi działa od poniedziałku do piątku w gozianch 8:00 – 16:00.

Aktualnie na terenie Polski znajduje się ponad 60 Spynek. Dotychczas powstały one w Łodzi, oraz województwie mazowieckim, śląskim, pomorskim, lubelskim i podkarpackim.

Udostępnij