Autor: Agnieszka Niedźwiedzka
Wyświetleń: 329
Zaproszenie na łódzkie obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego
Udostępnij

Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych wpisując się w obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego i świętując 30 lat swojej działalności serdecznie zaprasza 10 października o godzinie 10.00 do łódzkiej Archikatedry na uroczyste nabożeństwo celebrowane przez Arcybiskupa Metropolitę Łódzkiego Grzegorza Rysia w intencji osób chorujących psychicznie i wszystkich, którym leży na sercu zdrowie psychiczne polskiego społeczeństwa.


Rokrocznie 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na problemy zdrowia psychicznego, z jakimi każdego dnia boryka się coraz większa liczba ludzi. Według Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego w ciągu najbliższych kilkunastu lat wraz z rozwojem cywilizacyjnym zaburzenia psychiczne staną się jednym z głównych problemów zdrowotnych ludzkości.

W Polsce prawie 8 milionów osób w wieku od 18 do 64 lat cierpi na zaburzenia psychiczne: depresję, zaburzenia lękowe, chorobę afektywną dwubiegunową, schizofrenię. Niestety w naszym społeczeństwie wciąż są obecne krzywdzące stereotypy dotyczące osób chorujących psychicznie, które sprawiają, że wiele osób chorych wstydzi się i obawia zwrócić się o pomoc do specjalisty, czuje się wykluczonych i dyskryminowanych.

W 1992 roku powstała w Łodzi organizacja pod nazwą Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych , by wspierać osoby chorujące psychicznie i szerzyć wiedzę o tym problemie w społeczeństwie. TPN przez 30 lat pomogło tysiącom ludzi wyjść z izolacji, wstydu, cierpienia, samotności.

Udostępnij