Autor: Archidiecezja Łódzka
Wyświetleń: 633
XI Wojewódzkie Święto Pszczoły
Udostępnij

Już po raz jedenasty miłośnicy pszczół i tak misternie produkowanego przez nie miodu spotkali się w parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi na Wojewódzkim Święcie Pszczoły.

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą dziękczynną za Rok Pszczelarski, podczas której już tradycyjnie wybrane i nagrodzone zostały piękne i smaczne miodowe kosze. Po Mszy św. na uczestników spotkania czekały liczne atrakcje.

Podczas wykładów można było przede wszystkich dowiedzieć się jakie są rodzaje miodów, jak się je pozyskuje oraz jakie dobroczynne skutki przynosi umiejętne spożywanie miodu i jego wyrobów. O zdrowiu z pasieki mówiła pani dr hab. Aneta Strachecka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Z kolei o tym czym jest zgnilec amerykański mówił dr hab. Paweł Chorbiński z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Natomiast Tomasz Czeszczyszyn mówił o najnowszych metodach zwalczania zarazy zgnilca amerykańskiego.

Na najmłodszych czekały ciekawe warsztaty pszczelarskie, podczas których można było zobaczyć jak wgląda prawdziwy ul i jaki strój nosi pszczelarz. Dzieci miały okazję zrobić świeczkę z naturalnego wosku oraz nauczyć się odróżniać osę od pszczoły. Obchodom dnia pszczoły towarzyszyły występy orkiestry dętej z Dobronia, zespołu Conix, oraz zespołów ludowych: Leśnianek, Bukowianek i Stefanow. Na wszystkich czekała też pyszna łódzka zalewajka.

Udostępnij