Autor: mgr Alicja Reczulska
Wyświetleń: 452
Łódzki Dzień Aptekarza
Udostępnij

Co mają wspólnego święci Kosma i Damian oraz Ignacy Łukasiewicz? Bezinteresowność - ta szlachetna, ale niepopularna w obecnych czasach postawa, charakteryzująca życie wspomnianych postaci, stała się myślą przewodnią tegorocznych obchodów Dnia Aptekarza w Łodzi.

Dnia 26 września łódzcy aptekarze obchodzili swoje święto. Jak co roku we wspomnienie świętych Kosmy i Damiana - patronów aptekarzy, odbyła się msza święta w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Łodzi w intencji pracowników aptek i ich rodzin. Po mszy świętej miało miejsce spotkanie koleżeńskie w Muzeum Farmacji znajdującym się przy Placu Wolności w budynku, w którym funkcjonowała najstarsza łódzka apteka.

Mszę świętą koncelebrowali księża: ks. prałat Juliusz Lasoń - duszpasterz służby zdrowia, ks. Szymon Kierkiewicz - duszpasterz farmaceutów, ks. Paweł Lisowski - proboszcz parafii pw. Zesłania Ducha Świętego oraz ks. Krzysztof Panek.

Homilię wygłosił ksiądz Juliusz Lasoń. Kapłan, nawiązując do czytania z Księgi Hioba, wskazywał na sposób podejścia szatana do człowieka - szatan zakładał interesowność człowieka. Według jego myślenia Hiob był bogobojny, ponieważ został obdarzony wieloma łaskami od Boga. Tymczasem opisana historia udowodniła prawość człowieka nawet pomimo dotykających go tragedii. Duszpasterz zwracał również uwagę na mechanizmy zła. Jako jeden z nich wskazał brak wiary w istnienie szatana skutkujący błędnym przypisywaniem Bogu zarówno dobra, jak i zła, które dotyka człowieka. Przywołał również postacie patronów aptekarzy - świętych Kosmy i Damiana cechujących się bezinteresownością, kończąc pytaniem retorycznym o obecność takiej postawy w życiu uczestników Eucharystii.

Cecha opisująca życie wymienionych postaci była właściwa również Ignacemu Łukasiewiczowi, któremu poświęcono wykłady podczas spotkania koleżeńskiego w Muzeum Farmacji. Doktor Katarzyna Hanisz - wiceprezes Oddziału Łódzkiego PTFarm, oraz Jakub Kossowski - dyrektor Muzeum Farmacji w Łodzi, przedstawili słuchaczom sylwetkę tego znamienitego farmaceuty i naukowca, założyciela pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej oraz wynalazcy lampy naftowej. Obecni na spotkaniu farmaceuci i sympatycy zawodu farmaceuty mogli obejrzeć wystawę dotyczącą tego wielkiego Polaka prezentowaną aktualnie w Muzeum Farmacji z okazji dwusetnej rocznicy urodzin oraz przypadającego Roku Ignacego Łukasiewicza.

W obchodach Dnia Aptekarza uczestniczyli przedstawiciele łódzkiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członkowie Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski oraz niezrzeszeni aptekarze i sympatycy.

Udostępnij