Autor: Tomasz Kopytowski - Caritas Archidiecezji Łódzkiej
Wyświetleń: 298
Błogosławieństwo papieskie dla Domus Orientalis w Libanie
Udostępnij

W niedzielę, 31 lipca 2022 roku, tuż przed zaplanowaną na wieczór mszą świętą, runęła część elewatora zbożowego, zburzonego w wyniku wybuchu w porcie 4 sierpnia 2020 roku. Ze względów bezpieczeństwa odwołane zostały wszystkie aktywności w tej części miasta. Do zgromadzonego przy kościele św. Michała zespołu Domus Orientalis przyjechał abp Grzegorz Ryś. Zespół był zdruzgotany tym, co się stało. Metropolita łódzki zaprosił wszystkich na mszę święta do kaplicy seminarium Redemptoris Mater i przekazał członkom zespołu przywiezione z  Rzymu błogosławieństwo papieża Franciszka. Jak podkreślali członkowie i wolontariusze Domus Orientalis – papieskie błogosławieństwo i obecność arcybiskupa w tej trudnej sytuacji dało im realne wzmocnienie i prawdziwe pocieszenie w te trudnej chwili.

A oto, co powiedział abp Grzegorz Ryś:

Czasami musimy stawić czoła takiej sytuacji, do której nie można się było przygotować i nie wiemy co powiedzieć. Chcę więc powiedzieć tylko dwie rzeczy. Po pierwsze, ciągle możemy się modlić za Bejrut, za Liban, za wszystkich, którzy ucierpieli i ciągle cierpią od momentu wybuchu, dwa lata temu. Dlatego zdecydowaliśmy, że odprawimy mszę świętą w kaplicy seminarium Redemptoris Mater. Jeśli chcecie się przyłączyć do tej modlitwy, zapraszamy. Odprawimy ją w rycie Kościoła rzymsko-katolickiego, ale z czytaniami na dziś z rytu maronickiego. Oczywiście nie będzie tak uroczyście, jak to przygotowaliście na dzisiejszy wieczór w katedrze, ale nadal to coś bardzo ważnego. Czasem Pan oczekuje od nas, żebyśmy zrobili coś naprawdę małego. Znacie przypowieść o ziarnku gorczycy. Pan użył najmniejszego ze wszystkich ziaren na świecie, a to co z niego wyrosło, to wielkie drzewo ze wspaniałymi owocami, w którego gałęziach ptaki zakładają swoje gniazda. Tak więc nasza pokorna modlitwa, nasze niewielkie działanie będzie rozpoznane przez Pana jako ważne i Jemu samemu zostawmy to, jakie przyniesie owoce. Druga sprawa właściwie wypływa z tego, co przed chwilą powiedziałem. Chcę wam powiedzieć, że to, co tu robicie przez ostatnie dwa lata zostało zauważone przez papieża Franciszka. Papież pozdrawia was wszystkich i przesyła wam swoje błogosławieństwo. Kiedy ostatnio byłem w Rzymie, odebrałem to błogosławieństwo od papieża i przywożę je dziś do was. Przeczytajmy, co tu jest napisane: „Ojciec Święty Franciszek z serca udziela błogosławieństwa apostolskiego, zespołowi, członkom, dobrodziejom, wolontariuszom i wszystkim osobom, które przyjmują posługę Domus Orientalis Lebanon, a za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny, wzywa wylania łask niebieskich dla coraz bardziej owocnego świadectwa miłosierdzia Ojca w naszym świecie”.

Kto jest najmłodszy? Chodź, Ty to odbierzesz. (błogosławieństwo odebrała Klara, o. Elia proprosił, żeby mu przekazała i powiedział, że błogosławieństwo znajdzie swoje miejsce w Centrum Kultury, które jest w podziemiach kościoła św. Michała).

OK, nie wiemy co teraz się dzieje, więc możemy teraz tylko ustalić godzinę rozpoczęcia mszy świętej w kaplicy Redemptoris Mater. Ponieważ msza miała się rozpocząć o godz. 19:00 w katedrze, rozpoczniemy ją o 19:00 w kaplicy. Spotykamy się w seminarium, na 6. piętrze. A zatem do zobaczenia. No i oczywiście spodziewamy się, że o. Elia weźmie udział w koncelebrze.

Udostępnij
Galeria zdjęć