Abp Ryś podczas akolitatu: Bóg ma swój czas przychodzenia do człowieka z rozmaitymi decyzjami, formami spotkania!

- Mądrość uczy nas cierpliwości i czekania. Problemem tej przypowieści jest to, że Pan się opóźnia. Bóg ma swój czas przychodzenia do człowieka z rozmaitymi decyzjami, z rozmaitymi formami spotkania. Bóg wybiera czas, a my potrzebujemy Ducha Świętego, żeby w nas zachował mądrość, wierność, miłość, która nas usposabia, żeby ten czas przeżyć, żeby nie być nastawionym na krótki, szybki efekt w 5 minut! – mówił metropolita łódzki.

W liturgiczne wspomnienie św. Teresy Benedykty od Krzyża w kaplicy domu biskupiego metropolita łódzki udzielił posługi akolitatu kl. Michałowi Wodzickiemu – alumnowi Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń.

Nawiązując do dzisiejszej liturgii słowa metropolita łódzki zwrócił uwagę na to, że – mój grzech dla mnie może się stać bramą nadziei. Dzięki Bogu, który jest miłosierny, który mnie kocha tą szczególną miłością poznaję Boga, który potrafi z mojego grzechu, z tego, co naprawdę jest moją śmiercią  wyprowadzić dla mnie życie, nadzieję, drogę na przyszłość. – zauważył duchowny.

Zawracając się do kandydata do akolitatu hierarcha powiedział - Michał, nie dla tego dostajesz akolitat, że jesteś najświętszym alumnem na świecie – i daj ci Boże kapłaństwo – też nie dlatego, że jesteś gotowy do kanonizacji i nikt z nas nie jest! Każdy z nas zna swoje grzechy, każdy z nas ma swoją dolinę z usypanym kopczykiem, a Bóg mówi nam przejdź koło tego, byś zobaczył jak jestem miłosierny, jak cię kocham, jak jestem wierny, wybraniu, które skierowałem w twoją stronę. To jest ta pierwsza miłość. Byśmy w takich momentach – szczególnie w takich momentach, kiedy podejmujemy ważne życiowe decyzje wiedzieli, że nie budujemy ich na sobie, ale na Panu, który jest wierny.- podkreślił hierarcha.

Po homilii wezwany przez rektora Seminarium 35+ - kl. Michał Wodzicki - w obecności arcybiskupa łódzkiego przyjął posługę akolity, którą będzie pełnić w Kościele. Posługa akolity to kolejny stopień w formacji seminaryjnej przygotowującej do przyjęcie Sakramentu Święceń.

Ogólnopolskie Seminarium Duchowne dla Starszych Kandydatów do Święceń, potocznie nazywane: Seminarium 35 +, funkcjonuje w Archidiecezji Łódzkiej od września 2019. Seminarium przygotowuje do kapłaństwa kleryków polskich diecezji, którzy ukończyli 35. rok życia. Rektorem tego seminarium jest ks. dr hab. Sławomir Szczyrba.