Autor: Natalia Tarnowska
Wyświetleń: 937
Abp Ryś do młodych w Taizé: Trzeba zawalczyć o czas!

Od 4 do 17 lipca młodzież z Archidiecezji Łódzkiej wzięła udział w kolejnych propozycjach wspólnoty braci z Taizé będących częścią Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię. Pierwszy z dwóch tygodni pielgrzymki, to czas Europejskiego Spotkania Młodych w Turynie, kolejny zaś to dni spędzone we Francji na wzgórzu - w wiosce Taizé.

Europejskie Spotkanie Młodych zwyczajowo odbywa się na przełomie starego i nowego roku, jednak ze względu na obostrzenia obowiązujące w pierwotnym terminie, spotkanie zostało przełożone na czas wakacji. Wzięło w nim udział ponad 1,5 tys. młodych ludzi z całej Europy, a Polacy stanowili aż 30% jego uczestników. Młodzi z naszej Archidiecezji do Turynu dotarli na 2 dni przed rozpoczęciem spotkania, by wziąć w nim udział jako wolontariusze i wesprzeć Braci w organizacji i przyjęciu młodych ludzi.

Czas ESM to przede wszystkim spotkanie z Chrystusem w drugim człowieku, który zupełnie obcym osobom otwiera drzwi swojego domu i przyjmuje ich na czas trwania spotkania. Najpiękniejsze jest to, kiedy wyjeżdżasz z domu bez żadnych oczekiwań, będąc przygotowanym jedynie na kawałek podłogi, mając w plecaku karimatę i śpiwór, a dostajesz klucze do mieszkania, wygodne łóżko, lodówkę wypełnioną jedzeniem po brzegi, codziennie świeże bułki na śniadanie i do tego ogrom miłości, który odczuwasz w każdej chwili spędzonej z osobą, która Cię przyjmuje. Nawet mimo dzielącej Was bariery językowej.

Europejskie Spotkanie Młodych to także czas poznawania lokalnej wspólnoty. Nasza łódzka grupa została przyjęta w parafii pw. św. Marii Goretti w Turynie. W czasie programu w parafii uczestniczyliśmy w dwóch spotkaniach - pierwszego dnia zostaliśmy zaproszeni do ośrodka prowadzonego przez Caritas dla migrantów. Obecnie znaczną część osób przebywających w  nim stanowią kobiety z dziećmi z Ukrainy. Mieszkańcy ośrodka przez 18 miesięcy mogą mieszkać tam, uczyć się języka włoskiego i przygotowywać do życia w nowych dla nich, włoskich realiach. Drugiego dnia mieliśmy okazję spotkać się z księdzem pracującym w lokalnym więzieniu, który opowiedział nam o tym, jaką różnicę dostrzega pomiędzy szczerością więźniów, a ich zupełną nieznajomością prawdy o nich samych.

W piątkowe popołudnie uczestniczyliśmy w Eucharystii dla Polaków w katedrze turyńskiej, w której znajduje się grób bł. Pier Giorgio Frassatiego i w której przechowywany jest Całun Turyński. Mszy świętej przewodniczył ks. bp Adam Bab z archidiecezji lubelskiej. Po Eucharystii kilka słów skierowała do nas siostrzenica bł. Pier Giorgio Frassatiego – p. Wanda Gawrońska, która specjalnie dla nas przyjechała z Rzymu. Zwieńczeniem Europejskiego Spotkania Młodych była niezwykła możliwość modlitwy przed Całunem Turyńskim - niemym świadkiem Zmartwychwstania - który został wystawiony specjalnie dla uczestników Europejskiego Spotkania Młodych Taizé.

Niedzielną Eucharystią w goszczącej nas parafii zakończyliśmy Europejskie Spotkanie Młodych w Turynie, a wieczorem dotarliśmy do źródła - do wioski Taizé we Francji, gdzie spędziliśmy drugi tydzień naszej pielgrzymki. Z ogromną wdzięcznością możemy powiedzieć, że tradycyjnie już jak co roku, był z nami w Taizé nasz Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś.

Taizé to spotkanie oraz miejsce małych cudów, które dostrzeżemy, jeśli otworzymy się na innych. To tu nauczyłam się „żyć tym co niespodziewane” - dzieli się doświadczeniem Taizé Ania. Tydzień w wiosce spędziliśmy wg obowiązującego rytmu, który wyznaczają trzy modlitwy: poranna, południowa i wieczorna, a także praca, wprowadzenia biblijne i spotkania w małych grupach. Popołudniami odbywają się warsztaty o różnorodnej tematyce, a jeden z nich - zatytułowany „Piotr i Jan” - poprowadził Ksiądz Arcybiskup. Mieliśmy wiele okazji do rozmów i do zadawania pytań Księdzu Arcybiskupowi – szczególnie podczas spotkania dla Polaków będących w tym tygodniu w Taizé. Padło wiele pytań dot. Kościoła i modlitwy – „Na tym polega przyjaźń - możesz z kimś siedzieć i nic nie robić, a po trzech godzinach nie masz poczucia straty czasu. Zaczyna się od tego, że masz czas. Trzeba zawalczyć o czas.” – dzielił się z nami swoim doświadczeniem modlitwy ks. Arcybiskup.

Kolejnymi przystankami w Pielgrzymce Zaufania przez Ziemię będzie październikowe Łódzkie Spotkanie Młodych Taizé w Łodzi, a także kolejne Europejskie Spotkanie Młodych Taizé w Rostocku w Niemczech. Wszelkie informacje związane z modlitwami Taizé, wyjazdami do wioski oraz na Europejskie Spotkania Młodych można śledzić na Facebooku Taizé Łódź oraz Łódź Piotrowa – Młodzi WDoMu.