Autor: Archidiecezja Łódzka
Wyświetleń: 635
"Sekrety Wawelskiej Katedry" | pokaz na Uniwersytecie Łódzkim

24 czerwca na Uniwersytecie Łódzkim odbył się specjalny pokaz serii dokumentalnej kanału Polsat Rodzina „Sekrety Wawelskiej Katedry”. Uczestnicy mogli zobaczyć trzy odcinki tego dokumentu. Po pokazie był czas na dyskusję, którą poprowadził Marek Zając.

„Sekrety Wawelskiej Katedry” to seria dokumentalna przygotowana z wielkim rozmachem i dbałością o detale. Prowadzącym jest Abp Grzegorz Ryś – Metropolita Łódzki. Widzowie zobaczyli m.in. bezcenne przedmioty i dokumenty z katedralnego skarbca oraz archiwum, które nie są dostępne dla zwiedzających.

Katedra Wawelska jest wyjątkowym zabytkiem w historii Polski i perłą architektury podziwianą przez miliony turystów. To miejsce koronacji polskich królów – począwszy od Władysława Łokietka, a zarazem miejsce pochówku władców i biskupów. Za marmurami i złotem kryją się jednak niezwykłe historie o namiętności i władzy, świętości i zdradzie. Tyle że to potrafią dostrzec tylko nieliczni.

Abp Grzegorz Ryś – znakomity historyk średniowiecza – odkrywa przed widzami najciekawsze tajemnice katedry i postaci związanych z tym miejscem. Podczas pokazu w Łodzi widzowie mogli poznać m.in. ukryty sens symboli zakodowanych w sarkofagach królów oraz unikalnych na skalę światową malowidłach Kaplicy Świętokrzyskiej. Co kryje się za tzw. klątwą Jagiellończyka? Czy nastoletnia Jadwiga – król, a nie królowa Polski (!) – miała realny wpływ na bieg politycznych wydarzeń? Na czym polegał wielki plan Jagiellonów, który zmieniłby historię Europy? Czy genialny Donatello wyrzeźbił jeden z królewskich nagrobków na Wawelu? To zaledwie kilka z wielu intrygujących pytań, na które odpowiedzi udziela arcybiskup Ryś.