Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 727
Spotkanie rady ds. Duszpasterstwa Rodzin KEP w Porszewicach

- Ty głosisz Słowo, ale Duch działa w sercach, ale Duch działa w sercach, ale Duch zmienia człowieka, Duch nie ty! Nikt z nas tego nie potrafi zrobić. Co uwalnia działanie Ducha Świętego? Uwalnia działanie Ducha  – skonfrontowanie człowieka z Osobą Jezusa Chrystusa. Nie z teoria, ale Osoba! Tak się rodzi Kościół! – mówił abp Ryś.

O trzech etapach budowania Kościoła jako wspólnoty mówił w homilii podczas Mszy świętej dla uczestników spotkania rady do spraw Duszpasterstwa Rodzin Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się we wtorek 10 maja br. w Ośrodku Rekolekcyjno – konferencyjnym w Porszewicach k. Łodzi.

- Kościół rodzi się z ludzi, którzy zostali rozsiani przez Boga. Oni są prześladowani, my patrząc z zewnątrz mamy takie poczucie, że oni uciekają przed gwałtem, przed śmiercią, natomiast możemy przeczytać ten tekst w Duchu Świętym, że owszem uciekają, ale w tym momencie prześladowania oni są rozsiewani – oni są siani przez Boga. Bóg sieje ludzi, a z posianych ludzi rodzi się Kościół. – mówił abp Ryś.

Duchowny zauważył, że niezwykle ważnym etapem budowania Kościoła nie jest głoszenie o Jezusie Chrystusie, ale – orędziem jest Osoba Jezusa Chrystusa. To, co oni głoszą jako Dobrą Nowinę, to jest Osoba Jezusa Chrystusa. Jezus Chrystus jest nowiną – najlepszą z możliwych, a nie teoria o Jezusie. Brzmi to podstawowo, ale to są podstawy, które są niezwykle ważne. – podkreślił kaznodzieja.

- Jak głosili Jezusa Chrystusa jako Dobrą Nowinę, to wtedy Ręka Pańska była z nimi. Ręka Pańska czyli Duch Święty, co oznacza, ze nie oni działali, tylko Duch Święty. Wielka liczba uwierzyła i nawróciła się do Pana – to sprawia Duch! Bo jak się wydarza osoba Jezusa Chrystusa, to Duch zstępuje sam!  To Duch jest tym, który przyprowadza ludzi do Kościoła. – dodał metropolita łódzki.

W dzisiejszym spotkaniu - w ośrodku w Porszewicach - wzięli udział księża biskupi, diecezjalni duszpasterze rodzin, oraz świeccy zaangażowani w duszpasterstwo rodzin w diecezjach. Podczas spotkania omawiano kwestie związane z przygotowaniem światowego spotkania – kongresu – rodzin, który w czerwcu odbędzie się w Rzymie, ale będzie miał on swoje etapy ogólnopolskie i diecezjalne.

Jak podkreśla ksiądz biskup Śmigiel przewodniczący rady ds. Duszpasterstwa Rodziny – zadaniem rady jest doradzanie członkom Konferencji Episkopatu Polski w sprawach dotyczących Rodziny, ale również to, by była ona takim przekaźnikiem różnych informacji, inicjatyw do diecezji i do parafii. W skład rady wchodzą księża biskupi z różnych diecezji ale obok tego są konsultorzy – którzy dzielą się swoim doświadczeniem i pomysłami – są to duszpasterze rodzin, same rodziny oraz specjaliści z zakresu teologii rodzin ze wszystkich diecezji. Spotykamy się i uczestniczymy w konferencjach, spotkaniach na których wypracowujemy konkretne projekty, które następnie koordynowane są w diecezjach. – tłumaczy przewodniczący.

Galeria zdjęć