Autor: ks. Paweł Gabara
Duchowni Kościołów Chrześcijańskich uczcili pastora Adama Kleszczyńskiego
Duchowni zaangażowani w działalność ekumeniczną w Łodzi, podjęli decyzję by podczas Seminarium Ekumenicznego, uczcić jednego z prekursorów polskiego ekumenizmu pastora Adama Kleszczyńskiego.
Ks. Wiesław Kamiński przedstawiając postać pastora Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, powiedział że pastor Kleszczyński jest chodzącą encyklopedią polskiego ekumenizmu. Jego dorobek naukowy i duszpasterski świadczy o wielkości człowieka, przed którym dziś stoimy - podkreślał ks. Kamiński. Wśród wielu funkcji, które pełnił pastor Kleszczyński warto wymienić jego posługę jako rektora WST Kościoła Ewangelicko-metodystycznego im. Jana Łaskiego w Warszawie, pastora ewangelicko-metodystycznej parafii Opatrzności Bożej w Łodzi, członka Komisji Liturgicznej Konferencji Centralnej Europy, przewodniczącego Oddziału Regionu Łódzkiego Polskiej Rady Ekumenicznej, dyrektora Domu Dziecka w Konstancinie, redaktora czasopisma „Pielgrzym Polski” oraz autora wielu publikacji z zakresu liturgiki, historii kościoła i ekumenizmu.
Laudację, w których znalazły się osobiste wspomnienia spotkań z pastorem Adamem i jego małżonką Anną pod adresem zacnego gościa wygłosili: pastor Semko Koroza - (Kościół Ewangelicko-Reformowany); prezbiter Leszek Wakuła (Kościół Chrześcijan Baptystów); pastor Michał Makula (Kościół Ewangelicko-Augsburski); ks. Tadeusz Weber (Kościół Rzymsko-katolicki); pani dr Maria Czajkowska; abp Grzegorz Ryś. Pastor Adam Kleczyński, z charakterystyczną dla siebie skromnością, podziękował za wyróżnienie i wspomniał, że za rozwojem ekumenizmu w Łodzi stoją dwaj duchowni kościoła rzymsko-katolickiego: ks. Kazimierz Gabriel i ks. Henryk Eliasz, których nazwał swoimi wielkim przyjaciółmi.
Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z pastorem Adamem Kleszczyńskim.
Wystąpił błąd podczas ładowania filmu.
Kliknij tutaj, aby otworzyć film w nowym oknie.