Autor: Julia Saganiak
Wyświetleń: 616
36. Światowy Dzień Młodzieży w Archidiecezji Łódzkiej

36. Światowy Dzień Młodzieży pod hasłem „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” z decyzji papieża Franciszka odbędą się w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, a nie jak dotychczas w Niedzielę Palmową. W naszej archidiecezji obchodzimy je w Łodzi, Bełchatowie, Piotrkowie Trybunalskim, Koluszkach, Sokolnikach Lesie i Łasku. 

20 listopada w kościele św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi młodzi zebrali się, aby wspólnie omówić orędzie papieża Franciszka skierowane specjalnie do nich i dowiedzieć się o organizacji ŚDM w Lizbonie, które odbędą się w sierpniu 2023 roku. Nie zabrakło wspólnej modlitwy, uwielbienia, pracy w grupach i świadectw. Na spotkanie przybyli również goście specjalni: s. Joanna Jabłońska, o. Marcin Kowalewski oraz Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś. 

Wydarzenie w łódzkiej parafii było szczególne, ponieważ po trudach związanych z epidemią młodzi mogli spotkać się i podzielić swoim doświadczeniem. - Ojciec Święty w swoim orędziu na XXXVI ŚDM pisze, że kiedy przyjmujemy nowe życie, otrzymane na Chrzcie Świętym, otrzymujemy także misję od Pana: „będziesz mi świadkiem”. Organizowanie takich wyjątkowych spotkań, skupiających wielu młodych, jest poniekąd wypełnianiem powołania, do którego zostaliśmy zaproszeni. W obchodach takich jak te najbardziej podziwiam ludzi, którym rzeczywiście się chce, którzy szukają źródła nadziei na odkrycie tego, co piękne. Młodych, którzy w codziennym zabieganiu potrafią zatrzymać się i skupić na tym, co naprawdę ważne i istotne. Światowy Dzień Młodzieży uświadamia, że autorytetami nie są dla dzisiejszego pokolenia jedynie bohaterowie sprzed lat, ale coraz częściej autorytetami możemy być my, młodzi dla siebie nawzajem. Razem możemy odczytywać kierunek, który wskazuje kompas miłości XXI wieku - powiedział Paweł Masiarek, uczestnik. 

Na zakończenie spotkania Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś zwracając się do młodych, odwołał się do dzisiejszego wydarzenia - beatyfikacji  ks. Jana Franciszka Machy, który mając 28 lat, zginął z rąk Niemców. - W ostatnim liście do rodziców napisał tak: żyłem krótko, ale chyba cel osiągnąłem. I to zdanie bym wam chciał od niego przekazać w dniu jego beatyfikacji - powiedział Metropolita Łódzki. 

Pierwsze ŚDM z inicjatywy Jana Pawła II odbyły się w Rzymie w 1985 roku pod hasłem "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was”. Od tamtego czasu odbywają się corocznie również w diecezjach, a co 2-3 lata młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym. 

Galeria zdjęć