Autor: Jadwiga Kamińska
Wyświetleń: 569
Ze Zgierza pieszo do Maryi

Od blisko 400 lat wyruszają na pątniczy szlak pielgrzymi. Ich celem jest  Jasna Góra - duchowa stolica naszej Ojczyzny.

W piątek 20 sierpnia wyruszyła XXVIII Piesza Pielgrzymka Zgierska. W tym roku motywem przewodnim są słowa "Jezus Nadzieją Kościoła Łódzkiego" odwołujące do jubileuszu 100 - lecia diecezji. Patronem pielgrzymowania jest sługa Boży kard. Stefan Wyszyński. Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. o godz. 6.00 w kościele pw. Matki Bożej Dobrej Rady. Kierownikiem jest ksiądz kanonik Andrzej Chmielewski – proboszcz parafii św. Katarzyny w Zgierzu i dziekan dekanatu zgierskiego.

Na trasie z pielgrzymami są księża pochodzący ze Zgierza: ks. Paweł Miziołek (proboszcz parafii św. Judy Tadeusza w Łodzi) oraz o. Radosław Tomczak (proboszcz z Łódzkich Łagiewnik). Ponadto jest ks. Damian Czerwiński – wikariusz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi (kiedyś pracujący w Zgierzu i były kierownik pielgrzymki), a także ksiądz Mariusz Lampa z parafii w Białej i wikariusze z parafii św. Katarzyny (ks. Adam i ks. Daniel). Grupa pątników liczy 143 osoby.

- Idziemy do tronu Matki z hasłem "Jezus Nadzieją Kościoła Łódzkiego". Rzeczywiście, to nasze wspólne pielgrzymowanie jako rodziny pielgrzymkowej, budzi w sercu każdego z nas nadzieję, że jest w sercach naszych braci i sióstr dużo wiary i ta wiara przekłada się na ich życie, nie tylko w czasie pielgrzymki, ale i na to życie w codzienności. Żyć wiarą, to jest ważne dla każdego z nas, abyśmy byli prawdziwymi świadkami tego, że Jezus żyje, działa w kościele. Pielgrzymka jest najlepszym dowodem, że Jezus jest naszą nadzieją, naszą siłą i naszą mocą, kiedy podążamy do tronu Matki - powiedział ks. Damian Czerwiński. Dla pani Ani pielgrzymka jest pogłębieniem wiary - Uczy mnie także pokory, wrażliwości na drugiego człowieka. Jest też naładowaniem akumulatorów na dalsze życie.

Zgierscy pielgrzymi tworzą niezwykłą wspólnotę, która konkretyzuje się w grupie Bractwa Pielgrzymkowego, które spotyka się systematycznie w każdym miesiącu. Ważnymi elementami pielgrzymki są codzienne apele jasnogórskie i adoracja Jezusa w Najświętszym sakramencie, która  rozpoczyna się w Drużbicach, pogodny wieczór i koncert z tańcami w Zawadowie, Msza św. za zmarłych pielgrzymów w Łękawie, Droga Krzyżowa rozpoczynająca się w Bartodziejach, odnowienie przyrzeczeń małżeńskich w Gidlach i Msza św. w sanktuarium ojca Pio na Górce Przeprośnej.

Pielgrzymka funkcjonuje dzięki gościnności mieszkańców miasteczek i wsi. Służby medyczne i techniczne dbają o zdrowie i bezpieczeństwo pątników. Na trasie jest też kuchnia polowa, która przygotowuje ciepłe napoje i posiłki. Również władze miasta angażują się w pomoc co roku fundując koszulki dla wszystkich uczestników pielgrzymki. Ważne zaplecze modlitewne stanowią pielgrzymi duchowi, którzy przez swoją codzienną modlitwę łączą się z tymi, którzy są w drodze – często pielgrzymkę duchową stanowią ci, którzy niegdyś chodzili na Jasną Górę, a dziś z racji na wiek i brak sił nie mogą pójść.

Galeria zdjęć