Autor: br. Zacheusz Rąpała OFM
Wyświetleń: 361
Zaśnięcie i Wniebowzięcie NMP w sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej

W wigilijny wieczór Wniebowzięcia NMP (14 sierpnia) mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego i okolic pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej, aby uczestniczyć w procesji Zaśnięcia Maryi.

Modlitewne czuwanie rozpoczęło się rozważaniem tajemnic różańcowych, następnie śpiewane były nieszpory maryjne, a najważniejszym wydarzeniem tego wieczoru była Msza święta której przewodniczył ks. prał. Grzegorz Gogol, proboszcz piotrkowskiej bazyliki farnej, natomiast słowo Boże wygłosił o. Micheasz Okoński OFM, kustosz sanktuarium.

Kaznodzieja, nawiązując do odczytanej Ewangelii, zachęcił pielgrzymów do słuchania słowa Bożego, tak jak to czyniła Maryja. Kustosz wskazał także na słowo które ma moc przemieniać ludzkie serca, zwłaszcza teraz, gdy pandemia oddaliła wielu od spraw Bożych i wielu, zwłaszcza ludzi młodych, nadal dyspensuje się od udziału w Eucharystii i życia sakramentami.

Przyglądając się wierze Maryi, która posłuszna była Bogu we wszystkim, ojciec Kustosz przybliżył dogmat o Wniebowzięciu NMP, która będąc pełną łaski nie doznała ciemności grobu, lecz z ciałem i duszą została wzięta do nieba.

Po zakończonej Mszy świętej rozpoczęła się procesja zaśnięcia NMP, która zakończyła się apelem maryjnym w bazylice farnej.

W uroczystość Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia) od wczesnych godzin rannych wielu mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego przychodziło do sanktuarium maryjnego, aby razem z Ojcami Bernardynami przeżywać radość z wniebowzięcia Maryi. Tradycyjnie trzymając bukiety z kwiatów, ziół i owoców dziękowali za tegoroczne plony.

Główne uroczystości związane z tajemnicą dnia odbyły się wieczorem. Po rozważaniu tajemnic różańcowych i nieszporach maryjnych rozpoczęła się Msza święta, której przewodniczył o. Micheasz Okoński OFM, kustosz sanktuarium, który wygłosił słowo Boże. Kaznodzieja przybliżając dogmat o Wniebowzięciu wskazał na Maryję, która jest Gwiazdą naszej nadziei. Przypomniał także, że „Prawdziwymi gwiazdami naszego życia są osoby, które potrafią żyć uczciwie. One są gwiazdami nadziei. Pomagają nam dotrzeć do Jezusa – prawdziwego Światła, które wzeszło nad ciemnościami historii”.

Po zakończonej Mszy świętej rozpoczęła się radosna procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej.

 

 

Galeria zdjęć