Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 483
Wielkosobotnia Ciemna Jutrznia w katedrze łódzkiej

W łódzkiej katedrze wielkosobotnią Ciemną Jutrznię celebrowano o godz. 8:00. Liturgii przewodniczył ks. prał. Sławomir Szczyrba – rektor Ogólnopolskiego Seminarium Duchownego dla Starszych Kandydatów do Święceń w Łodzi. W porannej modlitwie Kościoła uczestniczył także ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, siostry zakonne oraz wierni świeccy.

Ciemna Jutrznia, celebrowana w Wielki Piątek i Wielką Sobotę swoją nazwę bierze się z tego, że dawniej liturgia ta sprawowana była w godzinach porannych zanim wstało słońce. W liturgii przedsoborowej podczas odmawiania 14 psalmów, po każdym z nich gaszono jedną ze świec pozostawiając jedną zapaloną symbolizującą Chrystusa. Po zakończeniu liturgii uderzano zamkniętymi brewiarzami w ławki, co oznaczało krzyk ludzi przeciwnych Chrystusowi Panu.

Dziś już nie praktykuje się tamtych zwyczajów, pozostał tylko zwyczaj łączenia dwóch godzin liturgicznych Jutrzni i Godziny Czytań odmawianych w świątyniach w godzinach porannych.

Galeria zdjęć