Autor: Ks. Władysław Pietrzyk
Wyświetleń: 1211
Tablica Smoleńska w Łękawie

W niedzielę, 16 sierpnia w kościele pw. Narodzenia N.M.P w Łękawie odprawiona została okolicznościowa msza św. w intencji naszej Ojczyzny podczas której uczczono pamięć ofiar Katynia i Smoleńska. Bezpośrednio po skończonej Eucharystii odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 96 ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Uroczystości pierwotnie planowano na przypadającą 10 kwietnia 10 rocznicę tragedii pamiętnej katastrofy lotniczej, ale panujący podówczas bardzo rygorystyczny reżim sanitarny podyktowany rozwijającą się pandemią koronowirusa wymusił przesunięcie terminu. Nową datę uroczystości przywołującą na pamięć ofiary Smoleńska i Katynia wyznaczono nie przypadkiem na 100 rocznicą Bitwy Warszawskiej, której bohaterowie po bezprawnym zajęciu ziem polskich przez wojska sowieckie w 1939 r w znacznej liczbie około 3 tys. stali się ofiarami barbarzyńskich zbrodni komunistycznych obozów śmierci. Tablica powstała dzięki inicjatywie Pana Antoniego Owczarka prezesa Regionalnego Stowarzyszenia Społeczno- Kulturowego Gminy Bełchatów oraz Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy i Rozwoju Gminy Bełchatów "Odnowa" przy współpracy z Gminą Bełchatów i parafią w Łękawie. W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu Województwa Łódzkiego, władz powiatowych i gminnych, służb mundurowych oraz instytucji i stowarzyszeń. Nie zabrakło również pocztów wystawionych przez jednostki OSP z terenu Gminy Bełchatów oraz przez okoliczne szkoły. Nie zawiedli też mieszkańcy, którzy przybyli na powyższe uroczystości.

- Niezmiernie cieszę się, że na terenie Gminy Bełchatów mamy miejsce, w którym będziemy mogli godnie upamiętniać osoby, które zginęły w katastrofie lotniczej, do której doszło w Smoleńsku - powiedział w swoim wystąpieniu Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc.

Kościół w Łękawie od kilku lat przyjął status Świątyni, w murach której odbywają się ważne uroczystości o charakterze religijno- patriotycznym w Gminie Bełchatów. Wybór dokonany przez wcześniejsze i obecne lokalne władze poparty szeregiem innych inicjatyw o charakterze społeczno- patriotycznym stał się powodem do dumy dla mieszkańców Łękawy i okolicznych miejscowości należących do parafii.