Autor: Jacek Radzikowski
Wyświetleń: 1474
Bierzmowanie w parafii Dobrego Pasterza w Łodzi

24 czerwca br. w kościele pw. Dobrego Pasterza w Łodzi podczas Mszy św., o godz. 19.00, młodzież licealna przyjęła sakrament dojrzałości chrześcijańskiej z rąk bpa pomocniczego Archidiecezji Łódzkiej ks. Ireneusza Pękalskiego. Uroczystość była uwieńczeniem dwuletniej formacji i przygotowań prowadzonych przez księży prefektów w parafii oraz katechizacji szkolnej. Każdy kandydat do Sakramentu musiał wcześniej przygotować metrykę Chrztu Świętego z parafii, w której ten Chrzest miał miejsce, zaświadczenie o uczestnictwie w katechizacji szkolnej oraz zdać egzamin z zakresu wiedzy religijnej.

Sakrament Bierzmowania jest niepowtarzalnym wydarzeniem w życiu człowieka wierzącego. Obok Chrztu i Eucharystii należy do Sakramentów Wtajemniczenia Chrześcijańskiego. Jest to Znak Obecności Trójcy Przenajświętszej, w którym Duch Święty umacnia dziecko Boże udzielając mu siedmiorakich darów mających pomóc mu w mężnym wyznawaniu swojej wiary i postępowaniu według jej zasad. Bierzmowanie jest także owocnym spotkaniem z Chrystusem, który umacnia człowieka w ważnym momencie życia, jakim jest jego wszechstronne dojrzewanie i wkraczanie w dorosłość.

W homilii skierowanej do chłopców i dziewcząt Dostojny Celebrans przytoczył ewangeliczne opowiadanie o bogatym młodzieńcu. Młodzieniec, który znał i przestrzegał Dekalogu przyszedł z pytaniem do Jezusa: „Czego mi jeszcze brakuje, by osiągnąć życie wieczne?”. Ten chłopiec osiągnął już pewien stopień doskonałości, pewien format świętości. Jezus widzi to i zaprasza go, by poszedł jeszcze dalej, by stał się jeszcze doskonalszy, jeszcze bardziej święty. Jednak dla młodego bogacza jest to zbyt trudne. Okazuje się zatem, że nie jest jeszcze tak doskonały, jakby się mogło wydawać. To ważny sygnał dla każdego człowieka, by nie dał się grzechowi pychy, by zanadto nie uwierzył we własną świętość, bo w pewnym momencie może się pogubić i zamiast radować się, będzie smutny jak ów młodzieniec - podkreślał bp Ireneusz Pękalski.

Uroczystość zakończyła się licznymi podziękowaniami złożonymi przez licealistów i ich rodziców.

 

 

Galeria zdjęć