Urodziny - rekolekcje w Wyższym Seminarium Duchownym

Już po raz kolejny w Wyższym Seminarium Duchowym w Łodzi odbywają się rekolekcje dla chłopaków, którzy rozeznają drogę swojego życia. – W tym roku hasłem trzydniowego spotkania, które dziś się rozpoczęło, są Urodziny. – tłumaczy kl. Krystian Lota, alumn III roku WSD.

W tegorocznych rekolekcjach bierze udział 35 uczestników, którzy przyjechali z: Łodzi, Gałkowa, Marzenina, Mieszek, Piotrkowa Trybunalskiego, Rzgowa, Srocka, Tomaszowa Mazowieckiego, Wartkowic, Wolborza i Zgierza. Na uwagę zasługuje fakt, że na rekolekcjach obecni są także uczestnicy spoza Archidiecezji Łódzkiej.

- Do WSD przyjechało sporo gości. – tłumaczy ks. Bartłomiej Franczak, prefekt WSD.  – Bardzo się cieszymy z tego, że tak wielu młodych chłopaków odpowiedziało na nasze zaproszenie. Oddajemy ten czas Panu Bogu i Matce Bożej i liczymy na to, że będzie to czas prawdziwie radosnych urodzin. – dodaje organizator.

Trzydniowe spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy w kaplicy seminaryjnej i katechezy wprowadzającej w rekolekcje. Następnie zabawy integracyjne animowane przez kleryków pozwoliły poznać się uczestnikom i zawiązać wspólnotę. Niespodzianką dla uczestników „Urodzin” była wspólna kolacja z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem, a dopełnieniem wspólnoty stołu było spotkanie „z rodziną” – księdzem arcybiskupem, który opowiedział o swojej drodze powołania oraz o towarzyszeniu innym na tej drodze.

- Przyjechałem na te rekolekcje, gdyż chcę usłyszeć głos Pana Boga, usłyszeć odpowiedź na pytanie – co On zamierza w moim życiu, co ja mam dalej robić z moim życiem? Mam nadzieję, że usłyszę na to mojej pytanie jakąś jaśniejszą odpowiedź. – tłumaczy Patryk Stańczak z Łodzi.

- Biorę udział w tych rekolekcjach, gdyż chcę rozeznać swoją drogę życiową. O tych rekolekcjach dowiedziałem się od mojego kolegi i wraz z nim postanowiłem tutaj przyjechać. Jako, że w tym roku kończę szkołę średnią, to wierzę, że te rekolekcje pomogą mi dobrym wyborze. – podkreśla Michał Zelcer z Piotrkowa Trybunalskiego.

Dziś wieczorem rekolektanci wezmą jeszcze udział w nabożeństwie wieczornym w duchu Taize. Rekolekcje zakończą się w niedzielę urodzinowym obiadem w refektarzu seminaryjnym.

zobacz także: Czym są rekolekcje powołaniowe w łódzkim WSD? – odpowiada ks. Bartłomiej Franczak

W latach ubiegłych tematyka rekolekcji powołaniowych dotyczyła: filmu („Casting do filmu”), walki („Wierz i walcz”), smaku („Wielka degustacja”), pragnień („Spragniony?”), wybrania („Droga ocalenia”).

Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi powołał do istnienia 9 sierpnia 1921 roku pierwszy ordynariusz diecezji łódzkiej bp Wincenty Tymieniecki. Aktualnie w tej łódzkiej uczelni studiuje 40 alumnów, przygotowujących się do kapłaństwa w archidiecezji łódzkiej.