Autor: Antoni Zalewski
Wyświetleń: 2510
Abp Ryś: Prawda o Wniebowzięciu uczy nas żyć w tym świecie | Pielgrzymka do Sanktuarium Maryjnego w Skoszewach

Wierni z Archidiecezji Łódzkiej, co roku 15 sierpnia, w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, pielgrzymują do Sanktuarium Maryjnego w Skoszewach. Jedni pokonują kilka kilometrów, inni kilkadziesiąt. Wszystko po to, by w dniu Jej święta pochylić się przed Maryjnym tronem. Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki.

Wszystkich przybyłych pielgrzymów przed wejściem do świątyni witał ks. Robert Batolik, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętej Barbary w Skoszewach.

W swojej homilii Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę na Ewangelię, która mówi o Maryi, która jest w drodze. „Ta Ewangelia powinna być bliska nam wszystkim, bo my wszyscy jesteśmy w drodze. To w sposób szczególny odnosi się do człowieka wierzącego, który czyta swoje życie jako pielgrzymowanie.”

„Prawda o wniebowzięciu nie dystansuje nas do świata, tylko uczy nas żyć w tym świecie. Mówi nam, że życie tu na tym świecie nie jest banalne i że życie na ziemi będzie miało dla nas konsekwencje wieczne. Niebo nam mówi: przyjrzyj się temu co robisz i co z tego ma wieczną wartość”- mówił Abp Ryś.

Dalej Metropolita łódzki pytał się pielgrzymów, którzy przyszli do Sanktuarium Maryjnego w Skoszewach „przyszliście na Eucharystię, co macie w rękach? Co z tego co macie w rękach ma wieczną trwałość? Co z tego za czym przez cały tydzień goniliście, o co się z innymi spieraliście, przez co nie spaliście, na co wydaliście pieniądze. Co z tego ma wieczną trwałość? Co z tego co uzbieraliście przez ten tydzień będziecie mieli w rękach na progu wieczności? Co ma taką trwałość w sobie? Może się okazać, że to wszystko za czym goniliśmy jak szaleni, poświęcając czas, siły, pieniądze i co wydaje się tak istotne, że jesteśmy się o to w stanie spierać i kłócić z ludźmi, walczyć - na progu nieba zniknie. Wydawało się tak ważne, a obróci się w piasek. Prawda o niebie nie dystansuje nas do życia na ziemi. Przeciwnie. Bardzo poważnie każe nam spojrzeć na to życie. Co my tu robimy? Jak postępujemy? Co z tego za czym tu gonimy, przeniesie nas na drugą stronę? Co się okaże trwałe?”

Na pielgrzymi szlak do Skoszew wyruszyli pątnicy z Brzezin, Nowosolnej, Niesułkowa, Strykowa, Kalonki oraz indywidualni pielgrzymi z Łodzi i okolic.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywane jest również Świętem Matki Boskiej Zielnej. Dlatego na zakończenie Mszy Świętej nastąpiło uroczyste poświęcenie ziół, kwiatów i płodów rolnych.

Galeria zdjęć