Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1684
Kościoły Stacyjne Łodzi 2019 - Kościół Najświętszego Zbawiciela #25

- Tam, gdzie jest szerzony kult błogosławionego Jakuba Strzemię, tam dzieją się cuda! – mówił w homilii stacyjnej ks. bp Edward Kawa – biskup pomocniczy Diecezji Lwowskiej.

W kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela, który w środę 3 kwietnia był kolejnym łódzkim Wielkopostnym Kościołem Stacyjnym, odbyła się uroczystość wprowadzenia relikwii bł. Jakuba Strzemię. Uroczystościom intronizacyjnym przewodniczył biskup Edward Kawa z Ukrainy.

Na początku liturgii ksiądz biskup przekazała proboszczowi parafii - księdzu Grzegorzowi Klimkiewiczowi - relikwie błogosławionego umieszczone w wyjątkowym relikwiarzu w kształcie mitry biskupiej. Kształt relikwiarza nawiązuje do posługi jaką pełnił błogosławiony w Kościele.

- Dzisiaj Bóg daje nam nie tylko taki widzialny znak swojej obecności w relikwiach bł. Jakuba, ale Bóg też daje nam dzisiaj doświadczyć swojej szczególnej obecności, abyśmy dla siebie jeszcze raz, albo po raz pierwszy w swoim życiu odkryli Boga, jako takiego kochającego Ojca. – podkreślił kaznodzieja.

Ksiądz biskup prezentując postać patrona Archidiecezji Lwowskiej powiedział - Błogosławiony Jakub był misjonarzem, który żyjąc jako ubogi franciszkanin miał relację z Bogiem, i to Bóg działał przez Niego. To nie były Jego zasługi. On pozwalał na to i dlatego też został wybrany na arcybiskupa lwowskiego. Kościół widział, że ten człowiek jest pokorny, bo naprawdę pozwala Bogu działać, bo Bóg objawia w Nim swoją chwałę. Gdy bł Jakub został apostołem Galicji, sytuacja nie była prosta, było dużo pogaństwa, ludzie odchodzili od Kościoła. To były trudne czasy, ale w tym czasie On zostaje pasterzem - ojcem na wzór Ojca, który jest w niebie. Ciekawe jest Jego działanie – kochając swój lud bardzo mocno krzewił kult Eucharystii  - adorację  najświętszego Sakramentu, która zmieniła jego wiernych.  – podkreślił lwowski sufragan.

Po zakończeniu liturgii miało miejsce uczczenie relikwii, a następnie mitra z relikwiami błogosławionego Jakuba została umieszczona w bocznym ołtarzu, w specjalnie przygotowanej oszklonej gablocie.

Galeria zdjęć